Shkon në 898 numri i personave të prékur me koronavirus në vend. Rastet e reja ditët e fundit kanë qënë të ulëta, ndërsa sot në përditësimin e MSH-së, u konfirmuan 18 raste të reja, pra duke shënuar një kapërcim të ndjeshëm.

Dr. Eugena Tomini nga Instituti i Shëndetit Publik, tha se pjesa më e madhe e rasteve të konfirmuara sotjanë kontake të rasteve të mëparshme, ndërkohë që vazhdon hetimi epidemiologjik në terren.

Po ashtu mësohet se 11 raste janë në Tiranë, 4 në Krujë, 2 në Berat dhe 1 në Durrës.

NJOFTIMI

Ju bëjmë me dije të dhënat e 24 orëve të fundit të situatës së COVID 19 në Shqipëri.

Në 24 orët të fundit janë testuar 191 qytetarë të dyshuar si të prékur me Covid-19 dhe kanë rezultuar pozitivë 18 qytetarë. Pjesa më e madhe e tyre janë kontake të rasteve të mëparshme, ndërkohë që vazhdon hetimi epidemiologjik në terren.

Rastet e 24 orëve të fundit janë të shpërndara si vijon: 11 raste në Tiranë, 4 në Krujë, 2 në Berat dhe 1 në Durrës. Të shëruar janë 6 qytetarë.

Pavarësisht numrit të rasteve pozitive të identifikuara, situata epidemiologjike paraqitet e qëndrueshme, por që tregon qartë se kujdesi i qytetarëve duhet të vazhdojë, për të respektuar masat e vendosura, në mënyrë që të minimizojmë sa më shumë përhapjen e virusit tek kontaktet familjare apo më gjerë.

Deri më sot janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 898 qytetarë, ndërsa 77% e të prékurve tashmë janë të shëruar.

Në të gjithë vendin aktualisht janë 173 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Krujë, Shkodër, Kamëz.Hapet urgjenca e re e infektivit në QSUT, Manastirliu ...

Situata në spìtale paraqitet e qëndrueshme prej ditësh. Aktualisht në dy spìtalet COVID janë të shtruar 19 pacientë dhe vetëm 3 prej tyre janë në terapi intensive. Me pak se 11% e te prékurve aktivë po marrin trajtim në spìtalet Covid, pjesa tjetër ndiqet nga mjeku i familjes.

Nga fillimi i epidemisë, deri tani, në vendin tonë janë kryer 11769 testime, nga të cilat, 11239 janë testime molekulare dhe 530 janë testime serologjike.

Rastet e sotme pozitive janë tregues se funksionimi i strategjisë së ri-hapjes dhe e lehtësimit të masave varet vetëm nga ju. Nëse ju do të tregoheni të përgjegjshëm duke respektuar distancimin fizik, të kombinuar me masat e higjienës respiratore dhe personale, të mos kryeni vizita tek të afërmit për çdo lloj arsye, bizneset të zbatojnë protokollet strikte, do të vijojmë me një situatë epidemiologjike nën kontroll.Vatra e re infeksionit në Tiranë, infektohen disa punonjës të një ...

Qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm të mos neglizhojnë shenjat e sémundjes Covid-19, ndaj ju lutemi telefoni në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127.

Për informacion në lidhje me COVID19, për këshillim psikologjik në rast të shfaqjes së shenjave të ànkthit apo shqetësime të tjera, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

COVID-19 – Statistika (14 Maj 2020)/ Testime totale 11769/ Testime molekulare 11239/ Testime serologjike 530/ Raste pozitive 898/ Raste të shëruara 694/ Raste Aktive 173/ Hùmbje jete 31 (Qarku Tiranë 18, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1).

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!