Gazetari i njohur Alfred Lela i cili u shoqërua dhùnshëm gjatë protéstës për Teatrin Kombëtar, në përpjékje për të liruar ish-deputeten Silva Caka, ka folur për herë të parë për videon e bujshme.

Në një intervistë për Provokacija-n, Lela tha se polìcët nuk e njohën që ishte gazetar, por iu duk sikur ishte ndonjë nga ata të fortët që bëjnë si të pakapshëm.

Ai u shpreh se shoqërimi ishte shtàzarak dhe kjo ishte arsyeja përse ai ka ngritur një ankesë për efektivët. Lela pranoi se cénoi hapësirën e efektivëve duke thyér kordonin e krijuar por nuk e meritonte një dhùnë të tillë, që u shoqërua me shémbje nga godìtjet me këmbë në kokën e tij. Pjesë nga deklarata e gazetarit:ALFRED LELA NGA PROTESTA: MË NGATËRRUAN ME NIÇEN E SHIJAKUT, S'DO ...

“Pata shémbje në këmbën e majtë dhe démtime te gjuri kur më ulën në tokë. Ju jam dukur si këta të fortët që s’kapen dot e më kapën mua me kokën e rruar.

Kisha një lloj gëzimi të cuditshëm, por kur u ftoha filloi të më rëndonte ajo pesha e asaj që kishte ndodhur. Nuk besoj se më kanë njohur më parë por kanë pasur kohë sa të duash që të më njohnin se më bënë një walk of shame, dhe më panë gjysma e polìcisë.

Nëse unë do isha shoqëruar në mënyrën e duhur nuk do mùndja të ngrirja asnjë ankimim. Kalimi im u mor si një lloj ofensivë ndaj polìcimit kaq ortodoks të hapësirës polìcore, unë Alfred Lela e cénova këtë hapësirë.

Por sikur ata të më kishin marrë dhe shoqëruar në mënyrën më civile të mundshme s’do të ankòhesha. Ishte shtàzarake, nuk u pa një pjesë e dhùnës që u ushtrùa ndaj meje. Kisha këmbën e polìcit në qafë dhe ky edhe më godìste pas kokës.

Edi Rama më dhùnoi për së dyti me ato pallavara që tha, të thuash që polìcët po kalonin mbi trupin e shtrirë të gazetarit për të ndaluar prìshjen e rendit është .. nuk e di mund ta thotë ai, Erdogani dhe Trumpi.Nuk e lë me kaq, ua mora emrat”, gazetari Alfred Lela pas dhunimit ...

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!