Alfred Lela u shoqërua me dhùnë nga uniformat blu ditën e shémbjes së Teatrit Kombëtar pasi tentoi t’u merrte nga duart ish-deputeten e LSI-së, Silva Caka, tre efektiveve që po e shoqëronin.

Gazetari pati edhe një përballje me kryeministrin Edi Rama pak ditë më parë, para të cilit në shenjë revòlte hòqi pantallonat për t’i treguar dhùnën që polìcia kishte ushtruar.

I ftuar në studion e lajmeve në Ora News, Lela pranoi se ky veprim nuk ishte etik, por tha se e bëri edhe për t’i treguar kryeministrit Rama që qeverisë i kanë rënë pantallonat.International Press Institute Condemns Police Violence against ...

“Kryeministri po réfuzonte çdo gjë dhe me cinizëm dhe arrògancë. Megjithëse duket pa etike, por kur bëhesh i pafuqishëm, në mungesë të një fuqie për ta thënë dhe për ta besuar dikush atë ngjarje detyrohesh të bësh një akt jashtë të zakonshmes. Por ishte dhe simbolike, për të thënë, ja fytyra e shtetit, e cila nuk mundet të marrë as përgjegjësitë përballë shtetasve të vet, të cilët i ka për detyrë t’i mbrojë. Edhe nëse dikush në dépresion ose në një trondìtje psìkike shkon për të vràrë veten, shteti shkon për ta shpëtuar. Edhe nëse ne ishim fajtorë, shteti duhet të na mbronte. Ishte simbolike gjëja, që shtetit i kanë rënë pantallonat. Për të thënë që ju jeni pa pantallona sepse dilni në mes të natës për të shémbur një ndërtesës që është e shtetit, e shqiptarëve. E kanë ndërtuar pushtuesit dhe e shémbin çlirimtarët po themi”, tha ai.

Lela tha se policët nuk e njohën që ishte gazetar, por iu duk sikur ishte ndonjë nga ata të fortët që bëjnë si të pakapshëm.

Ai u shpreh se shoqërimi ishte shtàzarak dhe kjo ishte arsyeja përse ai ka ngritur një ankesë për efektivët. Lela pranoi se cenoi hapësirën e efektivëve duke thyer kordonin e krijuar por nuk e meritonte një dhunë të tillë, që u shoqërua me shémbje nga godìtjet me këmbë në kokën e tij.Alfred Lela: Dordoled Rama

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!