Ballina Aktualitet Rrëfehet Alfred Lela: Ja përse i hoqa pantallonat para kryeministrit

Rrëfehet Alfred Lela: Ja përse i hoqa pantallonat para kryeministrit

Alfred Lela u shoqërua me dhùnë nga uniformat blu ditën e shémbjes së Teatrit Kombëtar pasi tentoi t’u merrte nga duart ish-deputeten e LSI-së, Silva Caka, tre efektiveve që po e shoqëronin.

Gazetari pati edhe një përballje me kryeministrin Edi Rama pak ditë më parë, para të cilit në shenjë revòlte hòqi pantallonat për t’i treguar dhùnën që polìcia kishte ushtruar.

I ftuar në studion e lajmeve në Ora News, Lela pranoi se ky veprim nuk ishte etik, por tha se e bëri edhe për t’i treguar kryeministrit Rama që qeverisë i kanë rënë pantallonat.International Press Institute Condemns Police Violence against ...

“Kryeministri po réfuzonte çdo gjë dhe me cinizëm dhe arrògancë. Megjithëse duket pa etike, por kur bëhesh i pafuqishëm, në mungesë të një fuqie për ta thënë dhe për ta besuar dikush atë ngjarje detyrohesh të bësh një akt jashtë të zakonshmes. Por ishte dhe simbolike, për të thënë, ja fytyra e shtetit, e cila nuk mundet të marrë as përgjegjësitë përballë shtetasve të vet, të cilët i ka për detyrë t’i mbrojë. Edhe nëse dikush në dépresion ose në një trondìtje psìkike shkon për të vràrë veten, shteti shkon për ta shpëtuar. Edhe nëse ne ishim fajtorë, shteti duhet të na mbronte. Ishte simbolike gjëja, që shtetit i kanë rënë pantallonat. Për të thënë që ju jeni pa pantallona sepse dilni në mes të natës për të shémbur një ndërtesës që është e shtetit, e shqiptarëve. E kanë ndërtuar pushtuesit dhe e shémbin çlirimtarët po themi”, tha ai.

Lela tha se policët nuk e njohën që ishte gazetar, por iu duk sikur ishte ndonjë nga ata të fortët që bëjnë si të pakapshëm.

Ai u shpreh se shoqërimi ishte shtàzarak dhe kjo ishte arsyeja përse ai ka ngritur një ankesë për efektivët. Lela pranoi se cenoi hapësirën e efektivëve duke thyer kordonin e krijuar por nuk e meritonte një dhunë të tillë, që u shoqërua me shémbje nga godìtjet me këmbë në kokën e tij.Alfred Lela: Dordoled Rama

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Çfarë është “Imuniteti i Tufës” dhe a mund ta fitojmë lùftën kundër COVID-19 përmes tij?

Është krijuar ideja sikur “Imuniteti i tufës” mund të na shpëtojë në lùftën ndaj koronavìrusit. Shumë mjekë dhe studiues thonë në fakt se ne ta...

Habit moderatorja e njohur: Piva hàshash dhe e kuptova që nuk e doja të dashurin

Moderatorja e emisionit sportiv “Ora e Sportit” Albana Bejko në një intervistë me Rudina Dembacaj ka treguar një eksperiencë disi të çuditshme në Amsterdam. Ajo...

Të kesh Çiljetën shoqe qenka fat! Këngëtarja tregon si u bë detektive e shoqeve

Një drekë e ngrohtë për festën e Bajramit ishte organizuar sot tek “E diell” ku ishin mbledhur disa personazhe të njohur për të festuar. Një...

‘Herë afër, herë larg’, Getoari i zbulon destinacionin ‘sekret’ Luanës

Luana Vjollca ka publikuar disa foto mjaft tërhéqëse në profilin e saj në Instagram, pa treguar destinacionin. Ajo shfaqet e veshur mjaft sportive në taracën...

‘Ova’ rréfehet për shqiptarët: Filmi më bëri të njohur, ja me cilat VIP-a njoh

“Mrekullia në qelinë Nr.7″ është filmi më i suksesshëm i momentit në Netflix, i cili ka prékur zemrat e të gjithëve. Në rolin kryesor si...