Ballina Aktualitet Kosova na jep leksionin e radhës!Gjen zgjidhjen për transportin publik

Kosova na jep leksionin e radhës!Gjen zgjidhjen për transportin publik

Prishtina e ka gjetur zgjidhjen për transportin publik. Nga dje në kryeqytetin e Kosovës urbanët kanë nisur punën me orar të plotë, por me disa rregulla për të kufìzuar numrin e qytetarëve që udhëtojnë për të ndaluar përhapjen e koronavìrusit.

Kryetari Shpend Ahmeti ka treguar përmes fotove sesi do të udhëtojnë qytetarët në Prishtinë nga sot e tutje, me indikacone se ku mund të ulen duke lënë një sedilje bosh dhe pozicionet se ku mund të qëndrojnë në urban.Image may contain: one or more people

Numri maksimal i qytetarëve në urban do të jetë 20 dhe nuk do të lejohet hyrja pa maska. Nëpër urbanë janë vendosur dezinféktantë dhe të gjithë njerëzit duhet të kenë një vërtetim që janë në punë ose të udhëtojnë në orarin e lejuar të daljes.

“Mirëdita Prishtinë! ☀️Image may contain: one or more people and people sitting

Javën po e fillojmë me lehtësim të mëtutjeshëm të qarkullimit dhe hapje graduale të disa bizneseve.

Prej sot, me orar të plotë po opérojnë edhe autobusët e Trafikut Urban por me rregulla të reja dhe numër të kufizuar të udhëtarëve në 20. Përtej masave mbrojtëse kundër #covid19 që po zbatohen në çdo autobus, secili udhëtar duhet të ketë edhe maskën.

Bashkë do ia dalim. Javë të mbarë dhe shëndet!#prishtina 💙”Image may contain: one or more people

E ndërkohë që Prishtina e gjeti zgjidhjen, Tirana është ende në pritje! Kryeministri Edi Rama u shpreh se transporti publik do vijojë të jetë i mbyllur, sepse paraqet rrezikshmëri të lartë dhe deri më tani nuk ka asnjë plan.

Ndërprerja e aktivitetit për shkak të COVID-19, ka futur në krizë edhe sektorin e Transportit.Image may contain: one or more people and people sitting

Kreu i shoqatës “Transporti Kombëtar Interurban”, Kujtim Mema tregoi pak kohë më parë vështirësitë që po has ky sektor. Sipas Memës, shumica e transportit ndërqytetas është me kredi dhe një e dytë shtesë do të ishte shumë e vështirë për tu shlyer. Ai kërkoi rifllimin e aktivitetit, pasi përndryshe sektori do të shkonte drejt falìmentit.

Mema bëri me dije se përgjysmimi i kapacitetit, mund t’i detyrojë që të rrisin biletën me 30%.Image may contain: one or more peopleImage may contain: one or more people

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Çfarë është “Imuniteti i Tufës” dhe a mund ta fitojmë lùftën kundër COVID-19 përmes tij?

Është krijuar ideja sikur “Imuniteti i tufës” mund të na shpëtojë në lùftën ndaj koronavìrusit. Shumë mjekë dhe studiues thonë në fakt se ne ta...

Habit moderatorja e njohur: Piva hàshash dhe e kuptova që nuk e doja të dashurin

Moderatorja e emisionit sportiv “Ora e Sportit” Albana Bejko në një intervistë me Rudina Dembacaj ka treguar një eksperiencë disi të çuditshme në Amsterdam. Ajo...

Të kesh Çiljetën shoqe qenka fat! Këngëtarja tregon si u bë detektive e shoqeve

Një drekë e ngrohtë për festën e Bajramit ishte organizuar sot tek “E diell” ku ishin mbledhur disa personazhe të njohur për të festuar. Një...

‘Herë afër, herë larg’, Getoari i zbulon destinacionin ‘sekret’ Luanës

Luana Vjollca ka publikuar disa foto mjaft tërhéqëse në profilin e saj në Instagram, pa treguar destinacionin. Ajo shfaqet e veshur mjaft sportive në taracën...

‘Ova’ rréfehet për shqiptarët: Filmi më bëri të njohur, ja me cilat VIP-a njoh

“Mrekullia në qelinë Nr.7″ është filmi më i suksesshëm i momentit në Netflix, i cili ka prékur zemrat e të gjithëve. Në rolin kryesor si...