Ballina Aktualitet Politika e gabuar fiskale zhyt më thellë në krizë vendin tonë

Politika e gabuar fiskale zhyt më thellë në krizë vendin tonë

Nëse dikush do të mësojë mbi efektin e jashtëzakonshëm që ka sjellë në ekonominë shqiptare pandemia e koronavìrusit, mjafton të pyesë një sipërmarrës.

Teksa vendi gradualisht po rihap aktivitetet e bllòkuara prej një periudhe 2-mujore, bàrra për biznesin sa vjen e bëhet më e réndë, e dalëngadalë po e gjunjëzon atë.

Dhe kjo jo vetëm për shkak të izolìmit që rrjedhimisht rezultoi në hùmbje marramendëse, por mbi të gjitha, për shkak të politikave të gàbuara fìskale të shteti ynë po aplikon e që nuk po i lejon bizneset të marrin frymë.DENONCIMI/ “Dyfishohet numri i bisneseve të mbyllura krahasuar me ...

Një ndër shqetësimet më të mëdha për sipërmarrësit aktualisht është pagesa e TVSH-së, që në kushtet e bllòkimit të aktivitetit për një periudhë kaq të gjatë, është e papërballueshme e po çon biznese të shumta drejt një mbylljeje përfundimtare.

Teksa kryeministri i vendit është treguar i palëkundur në vendimin e tij për vijimin e pagesave të TVSH-së, gjasat janë që një strategji e tillë mund të fundosë bizneset.

Sakaq asnjë tolerancë nuk është dhënë për subjektet në vështirësi as nga Drejtoria e Tatimeve, që ka gjòbitur bizneset për vonesat në pagesa, duke injòruar tërësisht faktin që këto biznese taksapaguese, janë në pamundësi për të paguar (të paktën në kohën e përcaktuar) detyrimet e tyre si pasojë e asaj që quhet “forcë madhore”, siç është pandemia.Qepena të mbyllura dhe rrugë të zbrazura - Tirana pas orës 13 ...

Pra në vend që të krijojnë një klimë mbështetjeje për sipërmarrjen duke ofruar lehtësi siç mund të ishte një shtyrje e pagesës për TVSH-në, institucionet shqiptare kanë vendosur t’u vënë atyre lakun në fyt duke i çuar drejt falimentimit të sigurt.

E njëjta gjë vlen gjithashtu edhe për sigurimet shoqërore të punonjësve, që bizneset janë detyruar t’i paguajnë në mënyrë të rregullt për të mos u përballur me penalitete, duke thelluar edhe më tej humbjet të cilat po bëhen të papërballueshme.

Punonjësit madje janë inkurajuar të denòncojnë parregullsi të tilla kundrejt shpërblimeve, ndërkohë që institucionet mund të kishin ndërhyrë duke modifikuar skemën e pagesave në forma të ndryshme, një prej të cilave mund të ishte dhe ajo me këste.Qepena të mbyllura dhe rrugë të zbrazura - Tirana pas orës 13 ...

Por në një strategji të tillë që është fokusuar më shumë në “nxitim për të marrë atë që mund të marrim sot” sesa një plan largpamës ku të dyja palët ndihmojnë njëra-tjetrën, qartazi i pari do ta pësojë biznesi, i dyti shteti.

Me ritmin aktual, nuk do të jenë të paktë bizneset që do të detyrohen të mbyllin dyert dhe çdo falimentim, nënkupton një taksapagues më pak dhe një ushtri të papunësh që do të përpiqet të mbijetojë.

Pra teksa ndaluam së vàjtuari jetët e hùmbura, së shpejti duket se do të nisim të vàjtojmë sërish: kësaj radhe për krìzën që na pret e që do të lërë pàsoja të rénda.Dështimi/ Miliona euro të cilat rrinë djerrë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Kemi të reja! Arbenita dhe Fero i japin fund…(FOTO)

Fero dhe Arbenita janë çifti më i dískutuar në showbiz dhe nuk ka pikë dyshími se historia e tyre e dashurisë është një nga...

Elvana uron Pavàrësínë, por ky koment epík i Ermalit na shkríu së qeshuri (FOTO)

Postimet e Elvana Gjatës në rrjetet sociale janë shumë të rralla, teksa prej kohësh ka mùnguar edhe në muzikë. Sigurisht një përjàshtím këngëtarja e ka...

Kur nis emisioni? Sa fëmijë do? A të është shpífur Edi? Arbana i jep përgjigje të gjithëve

Aktualisht Arbana Osmani nuk është prezente në ekran, por po shijon kohën me familjen duke qenë se ka vetëm pak kohë që ka sjellë...

Jemi mësuar ta shohim vetëm te acàruar, Renato Mekolli i jep fund beqarisë kështu

Pak kohë më parë, shéfi i kuzhinës Renato Mekolli i tregoi publikut se dikush ia kishte vjédhur zemrën. Në tetor të vitit që lamë pas,...

Arbana Osmani nuk gjen shpëtim nga kg e tepërta pas shtatzënisë (FOTO)

Arbana Osmani solli në jetë djain e saj të dytë në muajin tetor.  Ajo dhe Eduart Grishaj vendosën që vogëlushin e tyre ta pagézonin...