Ballina Aktualitet Urdhri për emigrantët! Kushtet që duhet të plotësojnë për t’u futur në...

Urdhri për emigrantët! Kushtet që duhet të plotësojnë për t’u futur në Shqipëri

Qeveria shqiptare ka nxjerrë urdhërin për riatdhesimin e shqiptarëve të mbetur në kufi.

Urdhëri me 5 pika, ku përcaktohen qartë kategoritë që do të lejohen të futen në vend dhe mënyra e karantimit, është firmosur nga Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu dhe Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj.

Në dokumentin e siguruar nga “Dosja.al”, theksohet se shqiptarët që nuk janë rezidentë në vende të tjera do të lejohen të futen, por me kushtin që duhet të karantinohen në hotele dhe shpenzimet do paguhen nga ata.

emigrantet | Lajmet e Fundit Ne Focus

Shkélësit ndërkohë do të ndëshkohen sipas legjislacionit në fuqi, që është 700 mijë lekë të reja.

 “Shtetasit shqiptarë, të cilët paraqiten në pikat e kalimit kufitar tokësor, në shkélje të parimit bazë të mbrojtjes së shëndetit publik nga covid-19, që nuk janë rezidentë në vende të tjera, të vetëkarantinohen për një periudhë 14-ditore, nën masa të rrepta sigurie, me shpenzimet e tyre, në struktura akomoduese pranë pikave kufitare, të përcakturaa nga Ministria e Brendshme. Shtetasit rezidentë në vende të tjera nuk do të lejohen të hyjnë në territorin e Republikës së Shqipërisë. Strukturat e Polìcisë së Shtetit pranë zonave kufitare të sigurojnë ruajtjen në strukturën akomoduese ku do të jenë personat e vetëkarantinuar. Mosrespektimi i detyrimit të përcaktuar në këtë urdhër për vetëkarantinim  për 14 ditë të personave që hyjnë në territorin e Republikës së Shqipërisë është i dënueshëm sipas legjislacionit në fuqi. Ngarkohen strukturat vendore të Ministrisë së Shëndetësië dhe të Mbrojtjes pranë pikave kufitare për zbatimin e këtji urdhëri”, pjesë nga urdhëri i dy ministrave.

Kujtojmë këtu se në pikën kufitare të Kakavijë prej 72 orësh ndodhen 15 shqiptarë, që nuk lejohen të futen në territorin tonë.

Nga Kapshtica ndërkohë pritet të futen 8 emigrantë, kryesisht nga Devolli, të cilët janë rezident në Shqipëri./Dosja.al

This image has an empty alt attribute; its file name is 2.jpeg

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

Pa Donaldin dhe Borën sëbashku, ja si reagoi Beatrix gjatë eventit! (VIDEO)

Dalina Buzi rréfeu për “Goca dhe Gra” disa momente nga sfilata e stilistit Valdrin Sahiti. Jo vetëm kaq, por ajo u ndal edhe te takimi...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...

Habit Ronela Hajati pas skualifikimit: E fitova Eurovisionin sepse…

Pas performancës që na dhuroi në skenën e Eurovizionit përfaqësuesja e Shqipërisë Ronela Hajati ka reaguar pas skualifikimit të saj nga ky festival. Këngëtarja shqiptare...

Semi Jaupaj së shpejti imazhi i kompanisë së çuditshme! (FOTO)

Emisioni investigativ “Piranjat” në Abc i moderuar nga Florian Binaj dhe Arilena Ara, përveç dénoncímeve dhe nxjérrjés “làkuríq” të abùzuesve dhe pédofílëve, ka edhe...
error: Alert: Content is protected !!