Në muajin mars, mjëra prej aktoreve të serialit më të famshëm të momentit, “La Casa De Papel”, rezultoi pozitive në testin për vìrusin vdékeprurës Covid-19.

Itziar Ituno e konfirmoi vetë lajmin në llogarinë e saj në Instagram, teksa i bënte thirrje të gjithëve të kujdeseshin për shëndetin e tyre.

Akotrja qëndroi dy javë në karantinë, ndërsa lajmi i mirë është se ajo e ka mposhtur vìrusin Covid-19.

Testi i saj i fundit ka rezultuar negativ, që do të thotë se Ituno është shëruar plotësisht.

Sipas “Xing.al”, një intervistë të fundit për radion “Ciudad”, aktorja e njohur në serial si “Lisbona” ka treguar se tashmë është mirë, ndërsa kritikon publikisht qeverinë spanjolle.

“Masat e qeverisë erdhën vonë. Nuk u mor seriozisht, njerëzit shkonin në punë normalisht edhe kur në Itali kishte shumë të vdekur. Nuk më duket e pranueshme që për të mbrojur ekonominë njerëzit të lidhen në gojën e ukjut. Na gënjyen për gjendjen reale që njerëzit të mos i kapte paniku dhe kjo do të thotë t’i trajtosh njerëzit si të jenë fëmijë. Në fillim njerëzit e dinin se virusi prekte vetëm moshat e treta ata mbi 80 vjec por nuk ishte kështu. Në Spanjë ka shumë njerëz nga mosha 40-50 që janë në terapi intensie duke luftuar me vdekjen. Kjo sémundje nuk prek vetëm sistemin respirator por edhe atë neurologjik. Është shumë e friskshme duhejttë na i kishin thënë të gjitha këto.

Nuk është vetëm një grip i thjeshtë, ka simptoma të rralla, të bën të ndjesh gjëra të çuditshme. Fillon me një kollë dhe ditën tjetër me temperaturë. Më humbën ndjesitë e nuhatjes dhe shijes, papritur nuk shijoja asgjë. Ky virus të detyron të ngadalësosh gjërat që bën, të dëgjosh më shumë trupin tënd dhe të kuptosh se çfarë duhet të hash. Gjatë kohës që isha sémurë u përpoqa të ndryshoja veten.

Në qytetin tim ka shumë të infektuar dhe shumë vdekje. Kam të afërm që kanë ndërruar jetë nga ky virus. Pra, koronavirusi më ka prekur shumë nga afër. Ndërsa në nivel global ne duhet të mësojmë leksionin që planeti po na jep. Shpresoj që kjo që po kalojmë të ndryshojë gjërat”- u shpreh Itziar Ituno.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!