Ballina LAJME/BOTE Rriti çmimin e ilaçit ndaj HIV-AIDS, Shqiptari më i urryer në SHBA...

Rriti çmimin e ilaçit ndaj HIV-AIDS, Shqiptari më i urryer në SHBA deklaron: Më nxirrni nga burgu të zbuloj ilaçin e Covid-19

Martin Shkreli, një nga shqiptarët më të ùrryer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i cili bleu një ilaç jetik për të sëmurët me HIV-Aids dhe e rriti çmimin shumëfish më shumë, është rikthyer sërish në qendër të vëmendjes.

I dénuar me 7 vite bùrg në SHBA për màshtrim me prodhimin e ilaçeve, Shkreli ka kërkuar lirinë për të gjetur kurën ndaj COVID-19.

Ai kërkon vetëm 3 muaj liri, dhe shprehet se gjatë kësaj periudhe, nën mbikqyrje të rreptë, do të kontribuojë për gjetjen e një kure për të mposhur vìrusin vdékjéprurës.

Ndryshe nga ilaçi për të sémurët me HIV-Aids, Shkreli thotë se këtë herë nuk do që të përfitojë në asnjë formë nga medikamenti për koronavìrusin.

Në një letër hulumtimi 11-faqesh të postuar në faqen e internetit të Prospero Pharmaceuticals, kompania që Shkreli e themeloi në maj 2015, sipërmarrësi i bùrgosur shtron tetë ilaçe ekzìstuese që mund të përdoren për të trajtuar COVID-19, sémundjen e shkàktuar nga koronavirùsi.

Martin Shkreli Unshaken After Fraud Case Conviction | Time

Martin Shkrelit iu dhanë shtatë vjet bùrg nga gjykatësi i rrethit të SHBA, Kiyo Matsumoto, pasi u dënùa në 2017-n për génjéshtra ndaj investitorëve në dy fonde të dështùara.

Shkreli bértiti pasi gjykatësit që dha vendimin dhe deklaroi se ka bërë shumë gabime. Ai madje kërkoi falje, por u dënua me 7 vite bùrg.

Everyone Hates Martin Shkreli. Everyone Is Missing the Point | The ...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Semi i tha se këngët e saj janë dedikim për të e Donaldin, ja si reagon Bora Zemani! (VIDEO)

“Mos u kthe” është kënga e Semi Jaupajt, e cila tha vetë se ishte një dedikim për historinë e mikeshës së saj Bora Zemanit...

Lori dhe Sara Hoxha vijnë me dedikimet prékëse për Tanin e “Topit” pas 14-vjetorit të vdékjes së tij!

Në 23 maj Dritan Hoxha mbushi 14 vite që është ndarë nga jeta. Vajzat e tij e kanë kujtuar me anë të postimeve të...

Goc apo çun? Ermal Mamaqi sapo foli për zgjerimin e familjes në të ardhmen…(VIDEO)

Ermal Mamaqi ka qenë i ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan” ku është përballur me pyetjet thumbuese nga fëmijët në studio. I pyetur...

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...
error: Alert: Content is protected !!