Ballina Showbiz Rrëfimi unik i britanikes me Covid-19: E zbulova sepse fillova te humbas...

Rrëfimi unik i britanikes me Covid-19: E zbulova sepse fillova te humbas nuhatjen

Holly Bourne nga Londra, thotë se nuk ka patur simptoma të koronavìrusit, të njohura gjerësisht – si kollë e thatë ose ethe e temperaturë e lartë – dhe për këtë arsye nuk ka të drejtë të testohet nga Shërbimi Kombëtar i Shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar (NHS).

Por simptomat e saj, si hùmbja e papritur e nuhatjes, e kombinuar me dhimbje koke dhe rraskapitje e shtyu mjekun që ta diagnostikojë me Covid-19, përmes telefonit.

Ndërsa ende po studiohet për lidhjen midis koronavìrusit dhe nuhatjes, mjekët kanë raportuar në mënyrë anekdotale se humbja e aftësisë për të nuhatur mund të jetë ndër simptomat e vìrusit – por sa e përhapur është, dhe sa kohë mund të zgjasë, është ende e paqartë.

“Ndihem me fat që nuk kam simptomat vërtet të frikshme,” thotë 33-vjeçarja.

Sidoqoftë, ajo përshkruan humbjen e ndjenjës së nuhatjes, ose anosmisë, si “një nga gjërat më shqetësuese që kam kaluar ndonjëherë… Unë thjesht ndjehem vërtet e pafuqishme dhe e frìkësuar”.

Përveç ndikimit psikologjik se ju jeni inféktuar me një vìrus vdékjeprurës, dhe se si humbja e ndjenjës së nuhatjes ju heq gëzimin nga ngrënia e ushqimit, anosmia gjithashtu mund të jetë e rrezìkshme.

Adult novel from YA bestselling author Holly Bourne to Hachette in ...

Anosmia është hùmbja e papritur e aromës-erës, por pa bllokim të hundës, ndonjëherë shoqërohet me hùmbje të shijes (ageusi).

-Mijëra njerëz me koronavìrus kanë raportuar simptome të ansomisë, tha njeriu i dytë i në Ministrinë Franceze të Shëndetësisë, Jerome Salomon.

Basketbollisti francez i inféktuar me koronavìrus, Rudy Gobert, i cili luan për Utah Jazz në Shtetet e Bashkuara, tha se ka hùmbur sensin e tij të shijes dhe aromës.

Sidoqoftë, simptoma është shumë e rrallë dhe zakonisht paraqitet te pacientët e rinj me pasqyrë të lehtë klinike. Shoqata Franceze e otorinolaringologëve thotë se nevojiten ende studime.

-Jo të gjithë pacientët me Covid-19 zhvillojnë anosmi, por të gjithë personat e izoluar me ansomi, pa inflamacion lokal, kanë rezultuar pozitivë në testin e koronavìrusit. Njerëzit që kanë anosminë duhet të izolohen”, thekson Klein, duke shtuar se terapia klasike e anosmisë janë kortikosteroidet, por ata nuk guxojnë të përdoren në rastin e vìrusit korona pasi zvogëlojnë imunitetin e organizmit.

Holly Bourne: “It’s easy to fall into a toxic trap of jealousy”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Semi i tha se këngët e saj janë dedikim për të e Donaldin, ja si reagon Bora Zemani! (VIDEO)

“Mos u kthe” është kënga e Semi Jaupajt, e cila tha vetë se ishte një dedikim për historinë e mikeshës së saj Bora Zemanit...

Lori dhe Sara Hoxha vijnë me dedikimet prékëse për Tanin e “Topit” pas 14-vjetorit të vdékjes së tij!

Në 23 maj Dritan Hoxha mbushi 14 vite që është ndarë nga jeta. Vajzat e tij e kanë kujtuar me anë të postimeve të...

Goc apo çun? Ermal Mamaqi sapo foli për zgjerimin e familjes në të ardhmen…(VIDEO)

Ermal Mamaqi ka qenë i ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan” ku është përballur me pyetjet thumbuese nga fëmijët në studio. I pyetur...

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...
error: Alert: Content is protected !!