Djali i ish-boksierit Skënder Kurti, që u nda nga jeta pas komplìkacìoneve nga koronavìrusi, ka rréfyer për hùmbjen e madhe në familje.

Në një lidhje me “Skype” në emisionin “Me Zemër të Hapur”, Renato Kurti tha se ishte shumë i lidhur me të atin, pasi ai ishte shpirti dhe shoku i tij më i ngushtë i jetës së tij.

Ai tregoi se me vìrusin e frìkshëm ishte inféktuar edhe nëna e tij, e cila ishte shtruar në spìtal bashkë me të atin, por që ajo ia kishte dalë ta mpòshte. Një ditë pasi nëna e tij kishte dalë nga spìtali, babai kishte ndërruar jetë.

S'e mendonim kurrë këtë lloj mortje"/ Djali i ish-boksierit Kurti ...

Ai foli dhe për vàrrimin e trìshtë të ish-boksierit me vetëm tre persona, vëllanë, si dhe një shok si dhe një hoxhë, që i kishte kënduar xhenazen.

Pjesë nga intervista:

Si i dalluat shenjat e para dhe si ishte gjendja e tij në fillim?

Ishte një grip, kishim edhe fëmijët të gjithë me grip. Më 8 mars ishim bashkë për të festuar festën e nënës, kishte temperaturë të lehtë, por menduam se ishte grip. Nuk e mendoni njeri këtë të keqe, këtë lloj mòrtje. Vazhdoi me temperaturë, por s’e mendonim të keqen kurrë. Më 16 pati përkeqësim, e shtruam në spìtal, ku rezultoi pozitiv.

Si arriti shtrimi në spìtal?

Procedurat ishin të rregullta. Erdhi ambulance, e dërguam në spìtal. Pati shumë probleme me frymëmarrjen, ndaj e njoftuam urgjéncën.

Flet djali i ish-boksierit që humbi jetën nga Covid-19: Vdiq një ...

Kur i morën tamponin dhe doli pozitiv, si u prit lajmi?

Kur shkoi në urgjéncë ishte me oksigjen. Ishim me besim të gjithë, se gjërat do të shkonin mirë. Flisnim në telefon me të. Te spìtali i kanë ndenjur mbi kokë, ato gra të shkreta, se shumica janë gra, që janë në vijën e parë të rrezìkut.

Kur e mësuat për vdékjen klinike?

Ishte tmérr. Rikthimi në jetë m’u duk si mrekulli e Zotit dhe thamë që s’do na e marrë më. Pak a shumë ishim përgatitur, por shpresa nuk vdìste.

Lùftoi si një boksier i vërtetë edhe në spìtal…

Zoti na e jep jetën, edhe na e merr. Janë punët e Zotit.

Flet djali i ish-boksierit që humbi jetën nga Covid-19: Vdiq një ...

Ku mund të jetë inféktuar?

Zot shyqyr ai të paktën nuk inféktoi njeri tjetër në familje e në lagje. Nuk e kam fare idenë ku mund të jetë inféktuar. Në spìtal ka qenë mami, ka dalë negative. Ka qenë e prékur edhe nëna, por e ka kaluar më lehtë, tani ka dalë nga spìtali. Rreth dy javë qëndroi e shtruar në spìtal, ditën që doli ajo, të nesërmen dha shpirt babi.

Do ndalojmë dhe te një moment i rëndë i vàrrimit…

Vendosa të mos tregoja orën e vàrrimit, sepse do të vinin shumë njerëz. Na ra përsipër neve kjo, ishim vetëm unë me vëllanë. Morëm vetëm hoxhë Ahmed Kalanë, që fali xhenazen. Ishte dhe një shok i vet. Kështu u bë varrimi.

Kush ishte biseda e fundit me të?

Pas datës 11, po kthehesha me biçikletë, poshtë pallatit, i thashë të vinte lart, por ishte me grip. Kur jemi gjallë, nuk i vlerësojmë ca gjëra, pasi i hùmbasim e kuptojmë.

S'e mendonim kurrë këtë lloj mortje”/ Djali i ish-boksierit Kurti ...

Mesa persona është takuar babai?

Nuk e di, njihte shumë njerëz.

Çfarë iu thanë mjekët?

Janë ato që jepen dhe në televizor. Babi u shtrua me bìpolare. Vìrusi lùfton mushkëritë. Mamai u shtrua në spìtal pas vdékjes klinike të babait.

Sa të vështirë e ka pasur nëna juaj?

Nuk kam çfarë të flas për këtë pjesë, se dihet. Duhet me i dhënë forcë asaj

Burimi: Ballkan Web

Kujtuam se ishte grip, s'e mendonim kurrë këtë lloj mortje!" djali ...

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!