Ballina Aktualitet Pellumb Pipero ka diçka për të thënë për rastet e Covid-19 në...

Pellumb Pipero ka diçka për të thënë për rastet e Covid-19 në Shkodër

Teksa të gjithë prisnim që situata në vendin tonë të përmirësohej, këtë të hënë bilanci nga COVID-19 është thelluar, duke hedhur poshtë edhe pritshmëritë e mjekëve.

Numri i të inféktuarve ka shkuar në 467, pasi gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 21 raste të reja, teksa disa minuta më parë ndérroi jetë edhe një 45-vjeçar nga Shkodra, duke e çuar në 24 numrin e vìktìmave.

Mjeku Pëllumb Pipero, i cili javën që lamë pas u shpreh shumë optimist, sot deklaroi se diçka ka çaluar që numri i të inféktuarve me COVID-19, po shkon drejt rritjes.

Featured image of article: ‘Ne po shohin vetëm majën e ajsbergut’/ Mjeku Pëllumb Pipero bën deklaratën: Në rastin më të mirë…epidemia zgjat 4 muaj

Në një lidhje me ‘Skype’ në ‘News24’, Pipero u shpreh se në Shkodër mund të mos jetë bërë monitorimi i rasteve ose nuk janë zbatuar masat e vëna.

“Në fundjavë ka pasur një rritje, thuajse dyfish dhe them se diçka ka çaluar. Kjo epidemi ka disa indikatorë, në radhë të parë monstrat për të bërë analizat apo gjurmimin e rasteve të kontaktit, respektimin e masave nga qytetarët për të respektuar distancimin social, karantinimin dhe këshillat e mjekëve. Diku besoj unë se shifrat që lamë pas janë 30- 40 raste më pak se një javë por diku ka çaluar. Nëse shohim rastet në Shkodër, 13 nga dita e djeshme dëshmon se në Shkodër nuk janë respektuar masat ose nuk janë gjurmuar rastet e kontaktit. Unë e kam thënë që java që sapo mbyllëm do të jetë në numër shumë më të vogël, mund të ketë deviacione. Por, bazuar në përhapjen e pandemisë në vendet e tjera s’e prisja këtë. Mendoj se diçka ka çaluar. Duhet të analizòhet pse. Si mund ta bëjmë më mirë dhe për të monitoruar që të gjurmojmë më shpejt dhe të monitorojmë në tërësi përhapjen e kësaj pandemie në vendin tonë,”- tha Pipero.

Mjeku Pëllumb Pipero: Po bëni gabim të rëndë, të mbyllen lokalet ...

Mirëpo, nga ana tjetër qeveria ka zgjatur kohën për qytetarët, të cilët duke nisur nga ora 05:00 deri në 17:30  kanë 90 minuta kohë për të bërë pazaret, ndërkohë që fundjava do të jetë e mbyllur nga e premtja deri të dielën.

Nga sot policia ka lëshuar dronë inteligjentë për të siguruar dhe monitoruar lëvizjen e qytetarëve./gazetareforma

Albanian Daily News

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Goc apo çun? Ermal Mamaqi sapo foli për zgjerimin e familjes në të ardhmen…(VIDEO)

Ermal Mamaqi ka qenë i ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan” ku është përballur me pyetjet thumbuese nga fëmijët në studio. I pyetur...

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...

Habit Ronela Hajati pas skualifikimit: E fitova Eurovisionin sepse…

Pas performancës që na dhuroi në skenën e Eurovizionit përfaqësuesja e Shqipërisë Ronela Hajati ka reaguar pas skualifikimit të saj nga ky festival. Këngëtarja shqiptare...

Semi Jaupaj së shpejti imazhi i kompanisë së çuditshme! (FOTO)

Emisioni investigativ “Piranjat” në Abc i moderuar nga Florian Binaj dhe Arilena Ara, përveç dénoncímeve dhe nxjérrjés “làkuríq” të abùzuesve dhe pédofílëve, ka edhe...
error: Alert: Content is protected !!