Ballina LAJME/BOTE Pamje të rradha nga Wuhani! Zbulohet laboratori ku mbahen 1500 vìruse (FOTO)

Pamje të rradha nga Wuhani! Zbulohet laboratori ku mbahen 1500 vìruse (FOTO)

Instituti i Vìrologjisë në Vuhan i cili ka dashur 15 vjet që të ndërtohej, ruan më shumë se 1500 tipe vìrusesh. Por disa imazhe të reja misterioze tregojnë sesi shkencëtarët atje vishen me rroba astronautësh edhe pse teoritë e konspiracionit se aty mund të ketë lindur pandemia, tashmë duket se janë refuzuar.

Instituti është i specializuar në kërkimet me patogjenët më të rrezikshëm. Aty studiohen vìruse të mbartura nga lakuriqët e natës, që ka qenë një idetë në qendër të konspiracionit te sëmundjes në Kinë.

Instituti është i specializuar në kërkimet me patogjenët më të rrezikshëm.

Deri tani besohet gjerësisht se vìrusi ka kaluar nga kafshët e egra te njeriu, si ato që shitshin në tregun e mishit në Vuhan, ndërsa teoricienët konspirativë thonë se vìrusi ka shpëtuar nga laboratori.

Fotot e viteve 2015 e 2017 tregojnë brendësinë e laboratorit, i cili nevojiti 15 vjet që të kompletohej, pas epidemive të SARS në vitet 2002 e 2003.

Fotot e viteve 2015 e 2017 tregojnë brendësinë e laboratorit, i cili nevojiti 15 vjet që të kompletohej, pas epidemive të SARS në vitet 2002 e 2003.

Eksperti amerikan i biosigurisë Richard Ebright, i Waksman Institute në New Jersey, thotë se megjithse vìrusi mund të mos jetë krijuar në laborator, ai mund të ketë shpëtuar prej andej teksa analizohej.

“Mbledhja, kultivimi e izòlimi i vìruseve është një rrezik serioz për inféktimin e punonjësve të laboratorit, dhe më pas publikun”, thotë ai por më tej shton se teoritë e konspiracionit nuk e vràsin mendjen shumë për të vërtetën, por kanë si qëllim vetëm krijimin e dyshimeve dhe ànkthit.

Por disa imazhe të reja misterioze tregojnë sesi shkencëtarët atje vishen me rroba astronautësh

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

E ndjékin pafund njerëz! Bora Zemani surprízon fansat e saj në këtë mënyrë! (FOTO)

Bora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen”. Patsaj duke...

Fjoralba Ponari dhe Einxheli sapo na dëshmuan që shoqëria e vërtetë ekziston! (VIDEO)

Nuk është sekret fakti që Fjoralba Ponari ka një miqësi shumë të ngùshtë me ish-banoren e “Big Brother VIP Albania”, Einxhel Shkirën. Fjoralba e ka...

Luana nuk e ka ndërmend të ndalet, gati bashkëpunimi me reperin e njohur! (FOTO)

Në nismën e saj më të re “Thuaje”, Luana Vjollca erdhi me një qasje ndryshe si kurrë më parë. E ulur vetëm në një karrige...

Si asnjëherë më parë, Agron Llakaj rréfen momentin më të véshtirë në jetën e tij!

Pasditen e sotme, i ftuar në programin “Ditë pas dite” në Radio Televizionin Shqiptar ishte mjeshtri i humorit Agon Llakaj. Në një intervistë të rrallë...

‘Zénka’ mes Zhaklinës dhe Fifit, a duhet një vajzë ta ruajë veten për një djalë?

Fifi njihet si një ndër personàzhet e njohur e cila nuk e mendon dy herë ti shprehë hapur ndjenjat e saj. Mbrëmjen e djeshme,...
error: Alert: Content is protected !!