Ballina Aktualitet Më në fund! Së shpejti nis autorizimi për dalje për kafshët shtëpiake

Më në fund! Së shpejti nis autorizimi për dalje për kafshët shtëpiake

Ashtu si çdo ditë, edhe dje kryeministri  ka dalë në një video live në Facebook ku ka bërë të ditura ndryshimet e reja në kuadër të lùftës me pandëminë COVID-19.

Pasi njoftoi se izòlimi do të vijojë edhe këtë fundjavë, ai i është përgjigjur edhe personave të shumtë që e kanë pyetur në rrjetet sociale mbi mundësinë për të dalë për të shëtitur kafshët shtëpiake.

Mesa duket, kryeministri e paska marrë parasysh këtë shqetësim, pasi ka bërë të ditur se së shpejti do të ketë një leje të posaçme pikërisht këtë kategori.

“Është edhe kjo diçka që kam marrë shumë ankesa të drejta nga njerëzit që kanë qen, kanë një lidhje të tyre me kafshët. Për kafshët do ketë një platformë një autorizim specifik, brenda ditës së nesërme do jenë të gjitha të konsoliduara te E-Albania”- është shprehur kryeministri.

Sakaq, përsa i përket lehtësimit të masave, deklaroi se në disa zona me rrezìkshmëri më të ulët do të rifillojë lëvizja,  por kjo nuk përfshin Tiranën ku çdo ditë paraqiten raste të reja të inféktimit.

“Nga fillimi i javës tjetër do ketë relaksim më të madh në disa zona të vendit, jo në Tiranë, ku ka shumë popullatë. Do lejohet lëvizje e relaksuar ku ka risk të ulët. Qarku Gjirokastër e qarku Dibër do jetë zonë që do ketë më shumë lehtësim lëvizjesh, edhe Divjaka, Saranda, Himara do kenë liri lëvizjeje. Pogradec, Përrenjas e Librazhd janë po ashtu zona me rrézik të ulët.”-u shpreh ai.SHKENCA E THOTË/ Nëse keni një qen në shtëpi, zemra juaj është më ...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Semi i tha se këngët e saj janë dedikim për të e Donaldin, ja si reagon Bora Zemani! (VIDEO)

“Mos u kthe” është kënga e Semi Jaupajt, e cila tha vetë se ishte një dedikim për historinë e mikeshës së saj Bora Zemanit...

Lori dhe Sara Hoxha vijnë me dedikimet prékëse për Tanin e “Topit” pas 14-vjetorit të vdékjes së tij!

Në 23 maj Dritan Hoxha mbushi 14 vite që është ndarë nga jeta. Vajzat e tij e kanë kujtuar me anë të postimeve të...

Goc apo çun? Ermal Mamaqi sapo foli për zgjerimin e familjes në të ardhmen…(VIDEO)

Ermal Mamaqi ka qenë i ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan” ku është përballur me pyetjet thumbuese nga fëmijët në studio. I pyetur...

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...
error: Alert: Content is protected !!