Ballina Aktualitet Kujdes! Këto janë 3 vatrat e nxehta të COVID-19 në Tiranë ...

Kujdes! Këto janë 3 vatrat e nxehta të COVID-19 në Tiranë (VIDEO)

Ditën e sotme, vendi ynë numëroi 21 raste të reja të inféktuara me Covid-19, të cilat e çuan numrin total të të prekurve në 539.

Gjithashtu, vìrusi i ka marrë fatkeqësisht jetën 26 personave në Shqipëri.

Në spitalin e Inféktivit janë 35 të shtruar, 7 pacientë prej të cilëve janë në terapi intensive.

Nga rastet e reja, 11 i përkasin Shkodrës, 4 Tiranës, 4 Krujës dhe hartës i shtohet Kurbini me 2 raste.

Four new cases of COVID-19 confirmed in Albania – Tirana Times

Tirana mban vendin e parë me numrin më të madh të rasteve të inféktuara, 245 persona të prekur deri tani.

Sipas epidemiologëve që dalin çdo ditë në terren për të gjurmuar rastet e reja, 3 janë zonat më të rrezikshme, të ashtuquajtura “vatra të nxehta” të Covid-19.

Këtu përmendim “Astirin”, “Freskun” dhe “Ish-stacionin e trenit”.

Shqipëri: Të ndalim me ҫdo kusht kërdinë nga COVID-19 | Ballkani ...

Në kryeqytet dalin çdo ditë 9 grupe epidemiologësh, të cilët shkojnë pranë rasteve të dyshuara për t’i bërë tamponin.

Ata marrin masat e duhura mbrojtëse para se të takojnë të dyshuarit, të cilat përfshijnë 3 maska, 3 palë doreza, syze dhe helmeta mbrojtëse.

Pasi marrin tamponin nga i inféktuari, epidemiologët heqin masat mbrojtëse, duke i futur në një qese për t’i djegur më pas.

Këtë proces e ka shpjeguar edhe një prej epidemiologeve, Aurora Xhixha:

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Semi i tha se këngët e saj janë dedikim për të e Donaldin, ja si reagon Bora Zemani! (VIDEO)

“Mos u kthe” është kënga e Semi Jaupajt, e cila tha vetë se ishte një dedikim për historinë e mikeshës së saj Bora Zemanit...

Lori dhe Sara Hoxha vijnë me dedikimet prékëse për Tanin e “Topit” pas 14-vjetorit të vdékjes së tij!

Në 23 maj Dritan Hoxha mbushi 14 vite që është ndarë nga jeta. Vajzat e tij e kanë kujtuar me anë të postimeve të...

Goc apo çun? Ermal Mamaqi sapo foli për zgjerimin e familjes në të ardhmen…(VIDEO)

Ermal Mamaqi ka qenë i ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan” ku është përballur me pyetjet thumbuese nga fëmijët në studio. I pyetur...

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...
error: Alert: Content is protected !!