Ballina Aktualitet ISHP thotë që po testohet çdo i dyshuar me COVID-19, kjo dëshmi...

ISHP thotë që po testohet çdo i dyshuar me COVID-19, kjo dëshmi tregon të kundërtën (FOTO)

Rreth një javë më parë, drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, foli në emisonin “Real Story” mbi debatin rreth numrit të testimeve për COVID-19 që po kryhen në Shqipëri. Gjatë intervistës, Fico deklaroi se po testohet çdo rast i dyshuar në vend.

Një rrëfim i ardhur në redaksinë e “iconstyle.al” ditën e sotme, tregon të kundërtën.

Një vajzë nga Tirana, e cila kërkoi të mbetej anonime dhe në vijim do t’i referohemi me A., na rrëfeu se babai i saj prej dy javësh është i shtruar në spìtal, ku aktualisht është në terapi intensìve pas diagnsotìkimit me COVID-19.

ISHP, Albana Fiço: Jemi në gjendje ta përballojmë situatën - lexo

Teksa u shpreh se ishte shumë mirënjohëse për mjekët të cilët e mbanin të informuar rreth gjendjes së të atit që e ka tejet të vështirë të flasë në telefon, A. tregoi se asnjë nga familjarët e saj që jetojnë në një shtëpi me babanë, nuk janë testuar.

“Mami dhe motra e kaluan në shtëpi edhe pse nuk jemi të sigurt sepse nuk u testuan, por besojmë që po. Kur filluan të kishin simptoma, të ngjashme me të gripit (jo siç ndodhi më pas me babain) kanë telefonuar 127-ën, ku u është thënë vetëm që të pijnë paracetamol. Mami është e sémurë nga zemra, ka diabet dhe probleme me ténsionin.”-rréfen A. Pas më shumë se 2 javësh, e ëma dhe motra janë në gjendje të mirë, por ende të paqarta nëse kanë qenë të prékura nga COVID-19.

Basha insiston në rritjen e testimeve: Qeveria të tregojë sa kite ...

Sakaq, as diàgnostikimi i babait të saj me COVID-19 nuk ka qenë i thjeshtë.

“Nuk vinin t’i bënin tàmponin! Ka ardhur e ka marrë àmbulànca kur ishte në gjendje shumë të réndë, sepse i thoshin në telefon vetëm që të pinte paracetamol.”-shprehet ajo, duke shtuar dyshimet se shifrat e bëra publike nga Ministria e Shëndetësisë rreth të inféktuarve, mund të mos jenë aspak të sakta për shkak të rasteve të patestuara, sikurse ato në familjen e saj.

Debati i téstimeve në vendin tonë ka nisur në vendin tonë që në javën e parë pas shfaqjes së rasteve të para në Shqipëri, pasi numri tejet i ulët i testimeve në ditë është shqetësues, një një kohë kur OBSH dhe ekspertët më të mëdhenj të shëndetësisë në botë bëjnë thirrje se testimet në masë janë e vetmja mënyrë për të kontrolluar epideminë.

Coronavirus, tamponi: se ne fanno pochi ed è in arrivo il test più ...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Goc apo çun? Ermal Mamaqi sapo foli për zgjerimin e familjes në të ardhmen…(VIDEO)

Ermal Mamaqi ka qenë i ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan” ku është përballur me pyetjet thumbuese nga fëmijët në studio. I pyetur...

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...

Habit Ronela Hajati pas skualifikimit: E fitova Eurovisionin sepse…

Pas performancës që na dhuroi në skenën e Eurovizionit përfaqësuesja e Shqipërisë Ronela Hajati ka reaguar pas skualifikimit të saj nga ky festival. Këngëtarja shqiptare...

Semi Jaupaj së shpejti imazhi i kompanisë së çuditshme! (FOTO)

Emisioni investigativ “Piranjat” në Abc i moderuar nga Florian Binaj dhe Arilena Ara, përveç dénoncímeve dhe nxjérrjés “làkuríq” të abùzuesve dhe pédofílëve, ka edhe...
error: Alert: Content is protected !!