Ballina LAJME/BOTE Infermierja shqiptare në SHBA që u inféktua me COVID-19 tregon tmerrin që...

Infermierja shqiptare në SHBA që u inféktua me COVID-19 tregon tmerrin që ka parë me sy (VIDEO)

Syzana Gjokaj, me origjinë nga Kosova është menaxhere e ekipit infermier në repartin e urgjénës të Spìtalit Presbiterian në Nju Jork.

Ajo u inféktua vetë me COVID-19 gjatë detyrës, dhe në një bisedë me “Zërin e Amerikës” tregoi sesi po shkon periudha e karantinës dhe simptomat që ka pasur.

Sazana tregon se u diagnostikua me COVID-19 në fillim të prillit dhe fillimisht kaloi simptoma të rënda:

“Temperaturë të lartë, kollitje, zënie në frymë. Kam marrë rezultatin, tani ndjehem më mirë. Temperaturë herë kam, herë s’kam. Eshtë sémundje e paparashikueshme. Mund të them se kam qenë një ndër njerëzit më me fat pasi nuk i kam pasur simptomat sic i kanë pasur njerëzit e tjerë, sigurisht nga ato që kam parë në emergjencë që të bëjnë të tmérrohesh. Kam ndjérë shumë lodhje”.

Syzana Gjokaj ka treguar tmérrin që ka déshmuar me sytë e saj, në repartin e kujdesjes për pacìentët me koronavìrus. Ajo tregon lodhjen e madhe dhe stresin që kalojnë mjekët të cilët shpesh herë qajnë pasi janë emocionalisht të dérrmuar:

“Kjo ma kujton shumë lùftën në Kosovë. Eshtë e vërtetë se spìtali ynë ka implementuar strategji të ndryshme për t’u përballur me këtë pandemi, ka krijuar edhe një repart të ri për kujdesin e pacìentave me COVID. Por në emergjenë është gjithmonë fluksi i pacentave: ata që e kanë dhe ata që mendojnë që e kanë. I gjithë spìtali, i gjithë sistemi është i stërngarkuar. Infermierët edhe mjekët dhe i gjithë personeli mjekësor është fizikisht i dérrmuar, emocionalist i dérrmuar. Shpesh qajnë, ngushëllojnë njëri-tjetrin. Punojnë jashtëzakonisht shumë, pa marrë pushime dreke, pa shkuar në banjo, pa pirë ujë. Kam parë shumë njerëz duke vdekur, kam parë infermiere duke i dhënë familjarit celularin për të thënë lamtumirën e fundit. Eshtë shumë e vështirë.”

Duke folur për diagnozën e saj, Syzana shprehet e bindur se duhet të jetë inféktuar në spìtal, ndërsa ka një mesazh për këdo që e mendon veten të paprekshëm nga kjo sémundje:

U infektua në punë, infermierja shqiptare në Nju Jork: Kam ndjerë ...

“Edhe pse ca të rinj mendojnë se nuk preken, COVID-i nuk njeh moshë, nuk njeh besim apo ngjyrë. Nuk kam fjalë ta përshkruaj atë që kam parë në urgjéncë, nuk do të kisha dashur ta shoh asnjeri në atë gjendje. Gjendja më e vështirë është ta shohësh dikë duke mos marrë ajër, duke t’u lutur “po vdés”; nuk lejojnë familjarë. Paramendoni dikë, qoftë i ri, qoftë i vjetër të vdésë vetëm, është gjëja më e frìkshme që mund t’i ndodhë dikujt. Andaj ju nuk dëshironi të jeni ai njeri… Këtu vjen ajo preventiva: qëndro në shtëpi të parandalosh të gjithë atë”.

Syzana ka dhe një vajzë, Sarah 10-vjeçare e cila është e detyruar të qëndrojë e izòluar nga e ëma për të mos u inféktuar. Ato komunikojnë me FaceTime përmes celularit. Sarah mezi pret që të mbarojë periudha e karantinës:

“Do ta përqafoj fort. Ndoshta do t’i bëj edhe një dhuratë”, shprehet ajo për VOA.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Goc apo çun? Ermal Mamaqi sapo foli për zgjerimin e familjes në të ardhmen…(VIDEO)

Ermal Mamaqi ka qenë i ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan” ku është përballur me pyetjet thumbuese nga fëmijët në studio. I pyetur...

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...

Habit Ronela Hajati pas skualifikimit: E fitova Eurovisionin sepse…

Pas performancës që na dhuroi në skenën e Eurovizionit përfaqësuesja e Shqipërisë Ronela Hajati ka reaguar pas skualifikimit të saj nga ky festival. Këngëtarja shqiptare...

Semi Jaupaj së shpejti imazhi i kompanisë së çuditshme! (FOTO)

Emisioni investigativ “Piranjat” në Abc i moderuar nga Florian Binaj dhe Arilena Ara, përveç dénoncímeve dhe nxjérrjés “làkuríq” të abùzuesve dhe pédofílëve, ka edhe...
error: Alert: Content is protected !!