Ballina LAJME/BOTE Dekreti i ri, ja deri kur do qendrojë e mbyllur Italia

Dekreti i ri, ja deri kur do qendrojë e mbyllur Italia

Italia vijon të jetë në krye të tabelës në rang botëror për numrin e viktìmave me 18, 849 të vdékur, ndërsa numri i të inféktuarve ka shkuar në 147, 577.

Kurba këtë javë ka qenë e paqëndrushme, duke e bërë të vështirë ecurinë e saj nëse do vijoj në rend rritës apo në rend zbritës.

Në këto kushte kryeministri italian Giuseppe Conte ka njoftuar zgjatjen e izòlimit deri në 3 maj, duke u shprehur se masat e marra kanë dhënë fryte, por nuk duhet të rrézikojnë, duke çuar në rritjen e numrit të viktìmave.

Italy Coronavirus Deaths: Latest News for April 10, 2020 - Bloomberg

Ndërsa libraritë, dyqanet e veshjeve, lavanderitë dhe aktivitete të tjera prodhuese do të mund të rifillojnë nga 14 prilli.

  • “Shenjat e kurbës epidemiologjike janë inkurajuese, masat e kontrollit janë duke dhënë fryte. Ne nuk mund të anulojmë përpjekjet e bëra deri më tani. Do të rrezikonim një rritje të viktìmave. Nga 14 prilli do të happen libraritë dhe dyqanet për fëmijët. Puna për fazën e dytë, nuk mund të presim që virusi të zhdùkë çdo gjë nga territori tonë.
    Po punojmë në një program për grupin e ekspertëve dhe masat në punë. Sociologë, prikologë do do dalogojë me komitetin shkencor teknik. Do të kenë mundësi për të rimenduar disa modele të jetës ekonomike-sociale, duhet të krijojmë modele të tjera. Pastaj është edhe protokolli për sigurinë në ambientin e punës. Ekspertët tonë po e integrojnë dhe po e riforcojnë. Ndaj rekomandimi është për të gjithë që të nisin që tani, të shfrytëzojnë këtë mundësi bllokimi për të dezinféktuar ambientet e punës dhe për të implementuar të gjitha masat mbrojtëse. Duhet të mendojmë edhe për mënyrën e re të transportit”, tha Conte.
EU leaders at loggerheads over economic response to coronavirus

Në fillim të kësaj jave, qeveria italiane njoftoi ndryshimin e strategjisë për lùftën ndaj COVID-19, duke miratuar një plan me 5 pika:

  1. Distancim social,
  2. mjete mbrojtëse për të gjithë spìtale COVID në të gjithë territorin kombëtar,
  3. përforcim i rrjeteve shëndetësore lokale,
  4. studim për të kuptuar sa janë prekur dhe
  5. një aplikacion, si modeli i Koresë së Jugut, për të verifikuar kontaktet e personave të inféktuar.
My Life on Italy's Coronavirus Frontlines, and in Quarantine - The ...

Burimi: gazetareforma

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Adrola Dushi feston ditëlindjen, e ëma i bën dedikimin më të bukur që keni parë ndonjëherë! (FOTO)

Modelja Adrola Dushi feston ditëlindjen! Bukuroshja ka publikuar disa postime në rrjetin social “Instagram”, ku ndër të tjera ka postuar edhe urimet e personave...

Pas zhùrmës së madhe ditëve të fundit, Adisi publikon pamjet e Fifit duke gatuar! (VIDEO)

Tahsmë siç dihet këngëtarja e njohur Fifi është në një romancë me Adis Patushin. Ato shfaqen kudo bashkë dhe nuk ngùrrojnë që në rrjetet sociale...

Ups! Beniada nxòri ‘padashje’ Megi Pojanin se është në lídhje me Endri Çekiçin! (VIDEO)

Megi Pojani dhe futbollisti Endri Çekiçi janë tashmë në qendër të vëmendjes. Dyshja po përfliten për një lídhje dashurie por asnjëri prej tyre nuk ka...

E réndë! Hùmb jetën në moshën 32-vjeçare aktori i njohur i humorit! (FOTO)

Komediani kanadez Nick Nemeroff ka humbur jetën në moshën 32-vjeçare. Familja e tij konfirmoi vdékjen e tij të paprítur të hënën në mbrëmje. Ende nuk dihet...

Arjan Konomi e péson kéq në Jordani, rrézíkon të képusë…krahun! (VIDEO)

Gazetari Arjan Konomi ka pésuar një aksídent teksa po qëndron në Jordani. Si pàsojë, ai iu nénshtrua një opéracioni emérgjént për të riparuar démin. Opéracíoni u...
error: Alert: Content is protected !!