14 raste të reja janë zbuluar në 24 orët e fundit në vendin tonë, të prekur me Covid 19, ndërkohë që një person ka hùmbur jetën në 24 orët e fundit.

Si çdo ditë, ju bëjmë me dije rezultatet e 24 orëve të fundit sa i takon gjurmimit dhe hetìmit epidemiologjik dhe situatën e deritanishme të përhapjes së COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 264 persona të dyshùar me COVID-19. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 14 raste pozitive me COVID19.

Vijon hetimi epidemiologjik nga ku rezulton se në Krujë janë zbuluar 9 raste të reja, 4 raste pozitive janë në Tiranë, mes të cilëve një në institucionin e vùajtjes së denìmit, dhe 1 rast i ri është në Shkodër, raporton FaxWeb.urgjenca infektive

Deri në këto momente janë testuar 7279 raste të dyshùara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 726 raste. Gjatë 24 orëve të fundit, 7 pacientë të tjerë, të gjithë nga Shkodra, i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar totalin e të shëruarve nga COVID-19 në 410.

Aktualisht në vendin tonë 288 janë persona aktivë me COVID19 dhe siç shihet numri i të shëruarve është më i lartë. Kjo tendencë tashmë vazhdon të jetë e qëndrueshme.

Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë një pacient 60-vjeçar në spitalin universitar “Shefqet Ndroqi, i konfirmuar me COVID19, i shtruar prej dy javësh në reanimacion, i cili vùante nga disa sémundje bashkëshoqëruese. Deri sot, 28 qytetarë e kanë hùmbur betejën me këtë sémundje megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.COVID-19/ Lajm i mirë nga Urgjenca Infektive, 5 pacientë të ...

Ju informojmë se, në shërbimin inféktiv aktualisht janë 30 të shtruar nga të cilët 4 pacientë janë në terapi intensive.

Në spìtalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 6 pacientë të shtruar. 2 pacientë janë në terapi intensive në gjendje të rénduar, ndërsa 4 pacientë janë në pavion. Në dy spìtalet COVID aktualisht po marrin shërbim 36 pacientë.

Harta e të prékurve nga COVID-19 zgjerohet në Krujë, Tiranë, Shkodër. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!