Shkon në 773 numri i të prékurve në vend nga CoVid-19. Nga rezultatet e testimeve në 24 orët e fundit janë konfirmuar 7 raste pozitive me COVID19, nga të cilat 3 raste janë në Krujë, 2 raste në Tiranë dhe 2 raste në Shkodër.

Dr. Marjeta Dervishi nga Instituti i Shëndetit Publik dha detajet:

Si çdo ditë, ju bëjmë me dije të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket të prékurve nga COVID 19 ku sot rezulton se numri i pacìentëve të shëruar është dyfish më i lartë se i qytetarëve që janë prékur nga ky vìrus.Rritet sërish numri i personave të prekur me COVID-19 në vend | 27.al

Nga rezultatet e testimeve në 24 orët e fundit janë konfirmuar 7 raste pozitive me COVID19, nga të cilat 3 raste janë në Krujë, 2 raste në Tiranë dhe 2 raste në Shkodër. Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 225 persona të dyshùar me COVID-19.

Deri në këto momente janë testuar 8253 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 773 raste. Gjatë 24 orëve të fundit, 15 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar totalin e të shëruarve nga COVID-19 në 470.Infektivi në QSUT kthehet në karantinë, pacientët e tjerë lënë ...

Aktualisht në vendin tonë janë 272 pacientët aktivë me COVID19 dhe siç shihet numri i të shëruarve vazhdon të jetë më i lartë prej më shumë se dy javësh. Deri tani 31 qytetarë e kanë hùmbur betejën me këtë sémundje, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.

Ju informojmë se, në shërbimin inféktiv aktualisht janë 31 të shtruar. 6 pacientë janë në terapi intensive. Në spìtalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 5 pacientë të shtruar. 1 pacientë është në terapi intensive në gjendje më të rénduar.

Në dy spìtalet COVID aktualisht po marrin shërbim 36 pacientë. Harta e të prékurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Krujë dhe Shkodër. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive dhe e shërimeve, është si vijon:

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!