Prej vitesh serialet turke janë kthyer në të preferuarat e publikut. Historitë e ndryshme të mbushura me dramë, tradhëti, dashuri dhe shumë moment plot emocion kanë fiksuar ndër vite përpara ekranit të madh e  të vogël. Sot ne kemi vendosur që t’ju rikujtojmë 16 serialet turke që thyen rekorde shikueshmërie në vendin tonë, historitë e të cilëve janë të papërsëritshme.

Karaday 

Mahiri 35 vjecar jeton me familjen e tij ne Stambollin e viteve 1970. Ai punon me babain e tij Nazifin si kepuce-ndreqes. Nje dite Nazif Kara, dénohet me bùrg per nje krìm qe nuk e ka bere. Per te provuar pafajesine e babait te tij, Mahiri me ndihem e avokatit te tyre Erdalin, i bashkohet gjykates si nje avokat per trajnim dhe takon gjykatesin e gjyqit te babait te tij. Feride Saimoglu eshte nje gjykatese e re e zgjedhur nga gjykata dhe shoqe e ngushte e Sulejmanit, prokurori qe ka akùzuar Nazifin per vràsje. Ndersa po perpiqet te qe te provoje pafajesine e babait te  tij, Mahiri dhe Feridja afrohen shume, kur Turgut Akini, prokurori i gjykates, ndihet qe po e hùmb Feriden. Ky serial u transmetua tek Vizion Plus.

Karaday Archives - Revista Who

Sulltanesha Kosem

Kjo telenovelë i dedikohej sulltaneshës më të suksesshme të Perandorisë Osmane, Kosem e cila u kthye shpejt në një ndër serialet më të ndjekur në vend. Rolin e Kosem e luajtën dy nga aktoret më të dashura për publikun Beren Saat dhe Nurgul Yesilçay.

Wspaniałe stulecie. Sułtanka Kösem - Murad IV odcinek 110: Faria w ...

Kuzey dhe Guney

Seriali ‘Kuzey dhe Gugey’ dhe pjesëmarrja e aktorit të njohur turk Kıvanç Tatlıtuğ tërhoqi vëmendjen e publikut dhe theu rekorde shikueshmërie vite më parë në vendin tonë. Seriali fliste për përballjen mes dy vëllezërve Kuzej dhe Gynej të cilët dashuronin të njëjtën femër Xhemren.

Tradhtia, arsyeja që e çoi aktoren e njohur të 'Kuzey-Guney' të ...

Dashuri Bardh e Zi

Ky është padyshim seriali më i ndjekur i vitit që lamë pas. Historia e Ferhatit dhe Asllës bëri që pasditeve shqiptarët të ndiqnin me endje “Dashuri bardh e zi”. Historia e tyre e dashurisë nis me urréjtje por përfundon me një fund të lumtur.

Dashuri Bardh e Zi”, nga e mërkura në Tv Klan - Tv Klan

Menekshe dhe Halili

“Menekshe dhe Halil” ishte një ndër serialet turke më të diskutuara dhe më të shikuara. Në këtë serial flitej për Menekshen e cila u dashurua me Halilin si dhe për vështirësitë që ata kaluan për të mbrojtur dashurinë e tyre. Në kohën kur luante Menekshen, aktorja turke Sedef Avci u bë shumë e njohur brenda dhe jashtë Turqisë.

Image may contain: 2 people

Xhenet

Seriali ‘Xhenet’ i transmetuar vetëm pak muaj më parë në ekranin e televizionit ‘Klan’ u kthye shpejt në të preferuarin e shqiptarëve. Historia fliste për një vajzë të quajtur Xhenet që ishte rritur pa prindër dhe fati e ritakon me nënën e saj Arzun e cila nuk e pranon si të bijën.

Image may contain: 3 people, people standing

Ezel

Një ndër serialet e para turke që fitoi zemrat e publikut ishte seriali ‘Ezel’ i transmetuar vite më parë në Tv Klan,shkruan Xing.al Seriali fliste për Ezelin i cili ishte rikthyer pas shumë vitesh me një identitet të ri për tu hàkmàrrë nga ish miqtë e tij që e tràdhtuan. 

Ezel, la nueva novela turca que llega a nuestro país • Diario ...

 Nënë

Telenovela turke “Nënë” ishte padiskutim një ndër më të ndjekurat në Shqipëri. Seriali në thelb shfaq një histori të dhimbshme ku në qendër ndodhet pikërisht aktorja e vogël, Melek, një vajzë e qeshur, e cila fsheh brenda një dràme të madhe. Jeta e Zejnep ndryshon përgjithmonë, teksa ajo behet dëshmitare e një kéqtràjtimi mìzor. Ajo behet shpëtimtarja e Melek dhe kthehet në nënën e saj.

Madre: Historia, personajes y debes saber | Ernesto Jerardo

Fate të Kryqézuara

Seriali turk u transmetua pak vite më parë në ‘Klan’ dhe fliste për historinë e Xhihanit, Dilarës dhe Gylseren fatet e të cilëve ishin të ndërthurura. Vajzat e tyre Hazall dhe Xhansu ngatërrohen në spìtal, ndërkohë që kjo ngatërresë merret vesh vite më pas.

Paramparça'nın büyük başarısı - Magazin Haberleri

Gymysh

Gymysh ka qenë seriali i njohur turk me të cilin aktorja e famshëm Songul Oden dhe Kıvanç Tatlıtuğ u bënë shumë të njohur për publikun. Seriali fliste për historinë e dy të rinjve Gymyshit dhe Mehmetit të cilët u martuan pa dëshirë, mirëpo më pas ranë në dashuri.

The Popular Turkish Drama Silver (Gumus) to Air in the U.S. ...

I inflirtuari

Të gjithë i mbajmë mend dy personazhet e njohur të serialit ‘I Infiltruari’ Sarp dhe Mert, dy vëllezër që ishin kundra njëri-tjetrit pa e ditur se kishin lidhje familjare. Sarp ishte një polìc i infìltruar në një bànd, ndërkohë Mert ishte pjesë e një bànde që u infìltruar në polìc .  Historia e tyre u pëlqye shumë nga publiku shqiptar dhe dy personazhet komentohen edhe sot.

Image may contain: 8 people, people standing

 Dashuri e Ndaluar

Historia e Behlulit i cili ra në dashuri me gruan e xhaxhait, Bihterin u kthye ndër të preferuarat për publikun. Beren Saat dhe Kıvanç Tatlıtuğ morën shumë famë pas këtij seriali i cili ka qenë një nga më të ndjékurit në Shqipëri.

Image may contain: 7 people, people smiling

Shamikuqja

Seriali ‘Shamikuqja’ ishte një version më i gjatë i filmit të famshëm turk me të njëjtin emër. Historia e serialit fliste për trekëndëshin e dashurisë mes Iliazit, Asies dhe Xhemshitit dhe peripecitë e shumta që Shamikuqja kaloi deri sa në fund zgjodhi mes Iliazit dhe Xhemshitit.

Dashuri me Qìra

Seriali turk ‘Dashuri me qira’ u kthye në serialin e preferuar të gjithë shqiptarëve për shkak të historisë së dashurisë mes Omerit dhe Defnes. Një histori dashurie që fillon si lojë, por më pas kthehet në realitet.  Sékreti që Defne i fsheh Omerit i mbajti të gjithë mbérthyer pas ekranit dhe seriali përfundoi me një fund të lumtur.

پرونده:Kiralik ask.jpg - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

Kàra sevda: Dashuri e pafund

E shpallur dhe si telenovela më e mirë e vitit në Turqi, ‘Dashuri e pafund’ fliste për historinë e dashurisë së Kemalit dhe Nihanit të cilët kaluan shumë peripeci, por fati nuk donte të ishin bashkë. Rolin e Kemalit e luante aktori Burak Özçivit ndërsa rolin e Nihanit aktorja Neslihan Atagul. Kjo telenovelë ka mbetur në mendjen e teleshikuesve edhe për shkak të fundit të trìshtë. 

KARA SEVDA - Dizicentral - Television Entertainment from Turkey

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!