Ballina LAJME/BOTE Bill Gates shokon me deklaraten e tij: Bota do të ketë epidemi...

Bill Gates shokon me deklaraten e tij: Bota do të ketë epidemi të tjera (FOTO)

Themeluesi i Microsoft, i cili ka shpenzuar miliona nga pasuria e tij për kauza filantropike, tha së fundmi se bota mbetet e rrezikuar nga infeksione të ngjashme me koronavìrusin aktual, në rast se nuk shpenzohet më shumë për parandalimin e tyre.

Gates shtoi se ependemi të reja mund të priten tashmë çdo 20 vjet nëse nuk nxirren mësimet e duhura.
64 vjeçari tha se rritja e udhëtimit global ka bërë që rreziku i pandemive të jetë në nivelin më të lartë në histori.

Në një intervistë me Financial Times, ai shtoi: “Ky mund të jetë eventi më madhor që njerëzit kanë përjetuar në jetën e tyre. Por ka dhe një mundësi kuptimplotë që me masën aktuale të udhëtiit global, këto gjëra të ndodhin çdo 20 vjet, prandaj qytetarët presin që qeveritë t’i trajtojnë ato si prioritet”.

Bill Gates says life under the coronavirus pandemic could get ...

Ai shtoi se vendet e pasura duhet të mbështesin vendet në zhvillim në luftën kundër vìrusit.

“Dollarët mund të ndihmojnë që gjërat të mos përkeqësohen, por të ndihmojnë koordinimin dhe përshpejtimine prodhimit të vaksinës. Nuk ka dyshim se vendet nuk kanë shpenzuar atë që duhet të shpenzonin për t’u përgatitur për gjëra të tilla, pasi kjo preku vendet e pasura .. ato morën një shuplakë fytyrës.

“Kësaj here morëm një shuplakë fytyrës megjithse e dimë se shkenca është aty … vendet duhet të bëjnë përpara”, tha ai.

Bill Gates steps down from Microsoft board - The Verge

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Semi i tha se këngët e saj janë dedikim për të e Donaldin, ja si reagon Bora Zemani! (VIDEO)

“Mos u kthe” është kënga e Semi Jaupajt, e cila tha vetë se ishte një dedikim për historinë e mikeshës së saj Bora Zemanit...

Lori dhe Sara Hoxha vijnë me dedikimet prékëse për Tanin e “Topit” pas 14-vjetorit të vdékjes së tij!

Në 23 maj Dritan Hoxha mbushi 14 vite që është ndarë nga jeta. Vajzat e tij e kanë kujtuar me anë të postimeve të...

Goc apo çun? Ermal Mamaqi sapo foli për zgjerimin e familjes në të ardhmen…(VIDEO)

Ermal Mamaqi ka qenë i ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan” ku është përballur me pyetjet thumbuese nga fëmijët në studio. I pyetur...

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...
error: Alert: Content is protected !!