Specialistja e Institutit të Shëndetit Publik, Marjeta Dervishi, gjatë përditësimit të të dhënave për ditën e sotme në Shqipëri, u shpreh se ende nuk ka kaluar piku i pandemisë.

Megjithëse prej dy ditësh po regjistrohet një shifër e ulët të inféktuarish me Covid-19, kjo nuk nënkupton se e kemi kaluar pikun e pandemisë.

Sipas Dervishit, në këto raste kemi të bëjmë me përhapje të vìrusit në grupe të caktuara dhe nuk kemi të bëjmë me përhapje në komunitet.Dy mjekë të infektuar po trajtohen në Spital, 8 policë të prekur ...

“Pavarësisht shifrave, nuk mund të themi se është piku, pasi kemi të bëjmë me një përhapje në klastera, apo grupe të caktuara, dhe nuk kemi të bëjmë me një përhapje në komunitet.”- u shpreh specialistja.

Gjithashtu, Dervishi u pyet lidhur me gjendjen shëndetësore të të burgosurve me Covid-19. Ajo konfirmoi se gjendja e tyre është e stabilizuar.Marjeta Dervishi: 56 pacientë ndodhen aktualisht në spital, pjesa ...

“Gjendja e tyre është e stabilizuar dhe në monitorim të vazhdueshëm.”- u shpreh Dervishi.

Gjatë ditës së sotme, në vend u regjistruan 14 raste të reja me Covid-19, duke e çuar në 726 numrin e të inféktuarve.

Fatkeqësisht, mëngjesin e sotëm u regjistrua vìktima e 28-të për shkak të Covid-19 në Shqipëri, një 60-vjeçar nga Tirana që ndërroi jetë në spìtalin “Shefqet Ndroqi”.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!