Ballina Aktualitet Djali i tij u inféktua me Covid-19, shqiptari në Itali ka një...

Djali i tij u inféktua me Covid-19, shqiptari në Itali ka një lutje për të gjithë

Italia është shteti më i prekur në Europë nga Covid-19, i cili deri tani ka shënuar 27,980 raste të inféktuara dhe 2,158 vdékje.

Djali i një shqiptari në Itali, i quajtur Luan Sulejmani, ka rezultuar i prekur me Koronavirùs.

Shqiptari ka dhënë gjatë një lidhjeje për “ABC News” një rezyme të gjithçkaje që kishte ndodhur, duke dhënë edhe mesazhin e rëndësishëm se karantinimi funksionon.

“Jetoj në të njëjtin kat me pacientin numër 1 me koronavirùs. Në familje jemi katër persona. Besoj se mund të jemi edhe vet të inféktuar. Testin nuk e kemi bërë sepse bëhet vetëm në momentin që ke shenja. Doktori na tha që djali e ka virùsin dhe logjikisht dikush nga ne ia ka transmetuar.

Image result for Luan Sulejmani

Djalit ia kemi bërë testin dhe ka dalë pozitiv, në fillim kishte temperaturë të lartë, 39.5 grad celsius dhe nuk po ulej, në këtë rast njoftova ambùlacën dhe pas një tamponi doli pozitiv me koronavirùs. Fatmirësisht është mirë. Ka mbi 8 dit që i kemi bërë testin djalit. Djalin e kam në shtëpi, ka tre ditë dhe temperatura është ulur. Testi fëmijës do t’i bëhet sërish pas 20 ditësh, sipas mjekëve, për të parë nëse është negativ apo pozitiv”- u shpreh ai.

Gjithashtu, Sulejmani ka treguar si ka ndikuar kjo situatë tek familja e tij dhe tek të gjithë qytetarët e tjerë.

“Në momentin e parë që e morëm vesh se ndodheshim në të njëjti pallatin me pacientin e parë, jeta jonë ndryshoi komplet, është një përjetim që nuk ka fjalë të shprehet. Nga shtëpia dal vetëm për arsye familjare. Ka 25 ditë që jemi në vetëkarantinim. Momentalisht është gjithçka e ndërprerë. Ne kemi bërë karantinën të parët dhe kjo ka funksionuar. Momentalisht ka zero pacientë.”

Sipas Sulejmanit, karantinimi funksionon dhe është mënyra më e mirë për t’i “vënë pràngat” Koronavirùsit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Për herë të parë Flor Binaj tregon arsyen e largimit nga Porotokalli dhe flet për projektet e reja (VIDEO)

Aktori i humorit Florjan Binaj, prej thuajse dy dekadash hoqi dorë nga “Portokalli”. Këtë vendim ai e njoftoi nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij...

A janë krísur marrëdhëniet me Bes Kallakun? Reàgon Olsi Bylyku! (VIDEO)

Aktori i humorit, Olsi Bylyku ka qenë mbrëmë i ftuar në programin “Goca dhe Gra”. Ai ka folur për jetën e tij personale por edhe...

Semi i tha se këngët e saj janë dedikim për të e Donaldin, ja si reagon Bora Zemani! (VIDEO)

“Mos u kthe” është kënga e Semi Jaupajt, e cila tha vetë se ishte një dedikim për historinë e mikeshës së saj Bora Zemanit...

Lori dhe Sara Hoxha vijnë me dedikimet prékëse për Tanin e “Topit” pas 14-vjetorit të vdékjes së tij!

Në 23 maj Dritan Hoxha mbushi 14 vite që është ndarë nga jeta. Vajzat e tij e kanë kujtuar me anë të postimeve të...

Goc apo çun? Ermal Mamaqi sapo foli për zgjerimin e familjes në të ardhmen…(VIDEO)

Ermal Mamaqi ka qenë i ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan” ku është përballur me pyetjet thumbuese nga fëmijët në studio. I pyetur...
error: Alert: Content is protected !!