Aktori i njohur i Hollivudit, Max Von Sydow, i cili u shfaq në filma dhe seriale televizive duke përfshirë “The Exorcist”, “Flash Gordon” dhe “Game of Thrones”, ka vdékur në moshën 90-vjeçare.

Familja e tij njoftoi “me zemër të thyer dhe një trìshtim të pafund” se aktori me origjinë suedeze ndérroi jetë të dielën.

Ai u nominua për dy çmime “Oscars” gjatë karrierës së tij – përfshirë Aktorin më të mirë në 1998-n për “Pelle The Conqueror”.

Image result for max von sydow game of thrones

Nominimi tjetër i tij për Akademinë ishte ai për Aktorin më të mirë dytësor për rolin e tij në “Extreme Loud & Incredently Close” të vitit 2011.

Max Von Sydow njihet edhe për role te tjera në filmat, “Hannah and Her Sisters”, “The Seventh Seal” dhe “Star Wars: The Force Awakens”.

Image result for Max Von Sydow

Max ishte nominuar për një Emmy në vitin 1990 për rolin e tij në thrillerin e HBO “Red, White Knight”.

Ai njihej shpesh në Hollivud për rolet negative, por në një intervistë aktori ishte shprehur se “është shumë e mérzitshme të kesh ngécur pak a shumë në një lloj personazhi”.

Max Von Sydow do të mbahet mend si aktori i parë mashkull suedez që u nominua nga Akademia.

Image result for Max Von Sydow

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!