Ballina Aktualitet Koronavirùsi/ ISHP jep 5 mënyra për tu mbrojtur nga rreziku

Koronavirùsi/ ISHP jep 5 mënyra për tu mbrojtur nga rreziku

Përhapja e koronavirùsit COVID-19 është një temë e nxehtë jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë globin.

Me konfirmimin e dy rasteve të para në vend, autoritetet kanë bërë thirrje që të ruani qetësinë, por edhe të bëni kùjdes me higjienën.

Kryeministri Rama në mbledhjen e shtetit këtë mëngjes tha se, sipas statistikave botërore më pak të kërcënuarit janë fëmijët dhe të rinjtë.

Megjithatë për të parandaluar përhapjen e virùsit janë pezùlluar për një periudhë dy javore shkollat, gjithashtu edhe aktivitetet publike deri më 3 Prill.

Në fjalën e tij Rama tha se është e rëndësishme të mbroni veten dhe të tjerët.

Institucionet shtetërore kanë bërë thirrje të bëni kujdes dhe të informoheni mbi masat e duhura për parandalim.

Këshillat për Parandalimin

ISHP ka dhënë pese këshilla se si të mbroni veten dhe familjen fare lehtë.

Mbani distancë nga njerëzit që teshtijnë apo kolliten

Lexoni të gjithë informacionet zyrtare lidhur me COVID-19

Nëse jeni të sëmurë qëndroni në shtëpi për të përhapur parandalimin e sëmundjes dhe për tu shëruar

Shmangni prekjen e fytyrës dhe lani duart sa më shpesh. Fërkojini për të paktën 20 sekonda me ujë të ngrohtë dhe sapun.

Kollituni dhe teshtini duke përdorur bërrylin: jo duart tuaja. Mbuloni gojën dhe hundën gjatë kollitjes apo teshtitjes.

Çfarë të evitoni

Mundohuni të evitoni kontaktet me kafshët e gjalla si dhe tregjet ku tregtohen kafshë të gjalla.

Eliminoni konsumin e produkteve e produkteve të mishit kur janë të pagatuara ose të pagatuara mirë.

Çdo produkt apo nënprodukt që vjen nga kafshët duhet të trajtohet e të gatuhet më parë.

Bëni kujdes që të respektoni rregullat bazë të higjienës gjatë gatimit.

Jini vigjilentë ndaj simptomave që ky virus shkakton dhe izolohuni sa më parë në rast se ndjeni shqetësime.

Për çdo komplikim me shëndetin që mendoni se lidhet me koronavirùsin, telefononi në numrin e posaçëm 127./AgroWeb

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

E ndjékin pafund njerëz! Bora Zemani surprízon fansat e saj në këtë mënyrë! (FOTO)

Bora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen”. Patsaj duke...

Fjoralba Ponari dhe Einxheli sapo na dëshmuan që shoqëria e vërtetë ekziston! (VIDEO)

Nuk është sekret fakti që Fjoralba Ponari ka një miqësi shumë të ngùshtë me ish-banoren e “Big Brother VIP Albania”, Einxhel Shkirën. Fjoralba e ka...

Luana nuk e ka ndërmend të ndalet, gati bashkëpunimi me reperin e njohur! (FOTO)

Në nismën e saj më të re “Thuaje”, Luana Vjollca erdhi me një qasje ndryshe si kurrë më parë. E ulur vetëm në një karrige...

Si asnjëherë më parë, Agron Llakaj rréfen momentin më të véshtirë në jetën e tij!

Pasditen e sotme, i ftuar në programin “Ditë pas dite” në Radio Televizionin Shqiptar ishte mjeshtri i humorit Agon Llakaj. Në një intervistë të rrallë...

‘Zénka’ mes Zhaklinës dhe Fifit, a duhet një vajzë ta ruajë veten për një djalë?

Fifi njihet si një ndër personàzhet e njohur e cila nuk e mendon dy herë ti shprehë hapur ndjenjat e saj. Mbrëmjen e djeshme,...
error: Alert: Content is protected !!