Ballina Shëndetësi Ja si vepron Koronavirùsi tek personat e inféktuar

Ja si vepron Koronavirùsi tek personat e inféktuar

Nje studim i ri i bërë në Wuhan, epiqendra e virùsit, përshkruan progresin e plotë të COVID-19.

Në studim morën pjesë pacientë të ndryshëm të inféktuar me Koronavirùs në 29 dhjetor 2019, të cilët deri në fund të janarit ishin shëruar ose kishin ndërruar jetë.

Ditë pas dite Koronavirùsi shkon nga temperatura e lartë dhe hùmbja e fuqìsë deri tek vështirësitë e frymëmarrjes.

Sipas studimit koha mesatare e temperaturës dhe shenjave të tjera është 12 ditë por kolla zgjat shumë më shumë.

Image result for coroanvirus

Simptòmat e para nisin 5 ditë pas inféktimit dhe ato janë kolla e thatë dhe temperatura e lartë.

8 ditë pas inféktimit, nisin problemet me frymémarrjen dhe pacientët e kanë të vështirë të plotësojnë sasinë e oksigjenit në trup.

Disa persona, janë të aftë të mpòshtin virùsin që në ditën e shtatë, prandaj 85% e të prekùrve nuk kanë nevojë për respiratorë.

Sipas studimit, që një pacient i inféktuar të shërohet plotësisht duhen 22 ditë dhe koha mesatare për vdékje është 18.5 ditë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

E ndjékin pafund njerëz! Bora Zemani surprízon fansat e saj në këtë mënyrë! (FOTO)

Bora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen”. Patsaj duke...

Fjoralba Ponari dhe Einxheli sapo na dëshmuan që shoqëria e vërtetë ekziston! (VIDEO)

Nuk është sekret fakti që Fjoralba Ponari ka një miqësi shumë të ngùshtë me ish-banoren e “Big Brother VIP Albania”, Einxhel Shkirën. Fjoralba e ka...

Luana nuk e ka ndërmend të ndalet, gati bashkëpunimi me reperin e njohur! (FOTO)

Në nismën e saj më të re “Thuaje”, Luana Vjollca erdhi me një qasje ndryshe si kurrë më parë. E ulur vetëm në një karrige...

Si asnjëherë më parë, Agron Llakaj rréfen momentin më të véshtirë në jetën e tij!

Pasditen e sotme, i ftuar në programin “Ditë pas dite” në Radio Televizionin Shqiptar ishte mjeshtri i humorit Agon Llakaj. Në një intervistë të rrallë...

‘Zénka’ mes Zhaklinës dhe Fifit, a duhet një vajzë ta ruajë veten për një djalë?

Fifi njihet si një ndër personàzhet e njohur e cila nuk e mendon dy herë ti shprehë hapur ndjenjat e saj. Mbrëmjen e djeshme,...
error: Alert: Content is protected !!