Aktoren Nurgul Yesilcay (Nurgul Gultekin) e kemi njohur fillimisht si aktorja kryesore e serialit ‘Fate të kryqëzuara’ me emrin Gylseren. Ajo fitoi zemrat e publikut me rolin e saj prej një nëne shumë të përkushtuar, sakrifikuese dhe që përfundon jetën e saj duke i shpëtuar jetën dikuj tjetër.

Nurgul rikthehet në televiozionin shqiptar me personazhin që mban emrin ‘Gylperi’, në serialin me po të njëjtin emër që ka ajo në rol.

Seriali është ende në transmetim, nuk ka mbaruar dhe vazhdon të mbërthejë audiencën shqiptare pas televizorit ,çdo mbrëmje në orën 20.00 – Ajo u lind më 26 Mars të vitit 1976 , ndaj dhe këtë muaj, ajo do mbushë plot 44 vite jetë.

Nurgul vjen nga një qytet jo shumë i njohur i Turqisë i quajtur Afyonkarahisar, është e gjatësisë mesatare (165 cm), ish- bashkëshorte e Cem Ozer ( martesa tyre ka filluar në vitin 2004 dhe u mbyll në vitin 2010). Aktorja mirënjohur ka marrë statusin ‘nënë’ nga sjellja në jetë e 3 fëmijëve të saj, të cilëve u ka vënë emrat: Osman, Nejat dhe Ozer.

Image result for gulperi  Nurgul Yesilcay

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!