Ballina Sport FSHF shpik një sport të ri: Futboll vetëm me...

FSHF shpik një sport të ri: Futboll vetëm me…

Coronavirùs duket se nuk i ka trembur të gjithë në Shqipëri. Mund të mbyllen lokalet dhe restorantet, por kjo nuk do të thotë se futbolli do të ngrijë.

Federata Shqiptare e Futbollit sot ka bërë një njoftim, ku ka shpjeguar masat që do të merren për grumbullimet, stërvitjet dhe ndeshjet e futbollit në vend. Mes të tjerash, përmenden reduktimi i numrit të punonjësve nëpër zyra dhe pajisja e skuadrave dhe institucioneve me màska dhe doràshka, për të shmangur inféktimin me Coronavirùs.

Në pikën 2.b, Federata ka bërë edhe një shpikje. Po, pikërisht kështu! Një sport të ri, të ngjashëm me futbollin që praktikohet prej një shekulli në Shqipëri.

“Të merren masa nga të gjitha klubet, që gjatë grumbullimeve stërvitore dhe ndeshjeve të evitohen kontaktet fizike”, – shkruan FSHF-ja. Pra, me pak fjalë, synohet që të luhet një futboll ndryshe, vetëm me pasime të gjata, krosime, pa asnjë ndërhyrje apo faull. Kush i afrohet kundérshtarit për t’i marrë topin, i bie të largohet nga fusha, raporton Dosja.al

Ndoshta Shqipëria kishte nevojë për këtë sport të ri, meqë me atë të vjetrin e ndritëm me baste dhe shitje ndeshjesh. Dënimi me 10 vite i Skënderbeut po jep frytet e veta. Futbolli 2.0 është shpikja e radhës e shqiptarëve!

P.S.: Shprehja “kush hùmb, paguan” do të bëhet “kush të afrohet, paguan”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Goc apo çun? Ermal Mamaqi sapo foli për zgjerimin e familjes në të ardhmen…(VIDEO)

Ermal Mamaqi ka qenë i ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan” ku është përballur me pyetjet thumbuese nga fëmijët në studio. I pyetur...

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...

Habit Ronela Hajati pas skualifikimit: E fitova Eurovisionin sepse…

Pas performancës që na dhuroi në skenën e Eurovizionit përfaqësuesja e Shqipërisë Ronela Hajati ka reaguar pas skualifikimit të saj nga ky festival. Këngëtarja shqiptare...

Semi Jaupaj së shpejti imazhi i kompanisë së çuditshme! (FOTO)

Emisioni investigativ “Piranjat” në Abc i moderuar nga Florian Binaj dhe Arilena Ara, përveç dénoncímeve dhe nxjérrjés “làkuríq” të abùzuesve dhe pédofílëve, ka edhe...
error: Alert: Content is protected !!