Djali i një prej pacìenteve të shtruara ditët e fundit në spìtalin të Durrësit, shprehet se vìktìma e parë e COVID-19 ka qenë në dhomë me dy persona të tjerë.

Shkëlqim Buzi shprehet se mamaja e tij ka qenë në një dhomë me viktìmën dhe dyshon se mund të jetë inféktuar me koronavirùs.

Image result for spitali durres koronavirus

“Ishin tre pacìentë në dhomë. Mamaja ka kollë të vazhdueshme. Simptòma të tjera nuk ka. As ne nuk kemi. I kemi prekur të dy, edhe atë gruan. Jam izòluar. Vetëm nënës i kanë marrë analizat, mua jo edhe pse i kërkuam. Nuk e çan njeri kokën që të interesohet. Unë edhe kam lëvizur, kam shkuar në punë, kam ardhur në shtëpi. Jemi njerëz të gjallë”, shprehet ai.

“Tani presim analizat e mamit. Unë mesa kam mundësi po rri steril fare, po laj edhe oborrin me açe, çfarë të bëj më shumë? Kemi ndenjur 4 ditë aty. Ajo e mohoi edhe e fshehu. Zv.ministrja thotë se ka qenë dhoma vetëm, nuk i vjen turp asaj që thotë ashtu. Të më dali para ajo se ia tregoj unë. Nëna imë është 84 vjeç. Viktìma rrinte vetëm me oksìgjen, sa ia hiqnin i binte të fikët. E pashë që ishte keq dhe e nxorra nga spìtali”, u shpreh Buzi.

Ndërkohë më herët në një deklaratë për mediat Ministria e Shëndetësisë  bëri me dije se vìktima në Durrës, gjatë kohës që ishte shtruar në spìtal ka qenë në dhomë vetëm.

Image result for spitali durres koronavirus

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!