Ballina Shëndetësi Ja si vepron Koronavirùsi tek personat e inféktuar

Ja si vepron Koronavirùsi tek personat e inféktuar

Nje studim i ri i bërë në Wuhan, epiqendra e virùsit, përshkruan progresin e plotë të COVID-19.

Në studim morën pjesë pacientë të ndryshëm të inféktuar me Koronavirùs në 29 dhjetor 2019, të cilët deri në fund të janarit ishin shëruar ose kishin ndërruar jetë.

Ditë pas dite Koronavirùsi shkon nga temperatura e lartë dhe hùmbja e fuqìsë deri tek vështirësitë e frymëmarrjes.

Sipas studimit koha mesatare e temperaturës dhe shenjave të tjera është 12 ditë por kolla zgjat shumë më shumë.

Image result for coroanvirus

Simptòmat e para nisin 5 ditë pas inféktimit dhe ato janë kolla e thatë dhe temperatura e lartë.

8 ditë pas inféktimit, nisin problemet me frymémarrjen dhe pacientët e kanë të vështirë të plotësojnë sasinë e oksigjenit në trup.

Disa persona, janë të aftë të mpòshtin virùsin që në ditën e shtatë, prandaj 85% e të prekùrve nuk kanë nevojë për respiratorë.

Sipas studimit, që një pacient i inféktuar të shërohet plotësisht duhen 22 ditë dhe koha mesatare për vdékje është 18.5 ditë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Aleksi dhe Jurgeni akùzojnë réndë, Argjendi përplàs përtokë….

Situata në studion e programit të dashurisë Për’Puthen vazhdon të jetë e nxéhtë mes konkurrenteve. Takimi parë i kësaj jave ishte ai mes Ritvanës dhe...

Ritvana del në takim me Aleksin dhe i ngatérron emrin, ai i shpreh pëlqim…Alvisës (VIDEO)

Takimi parë i kësaj jave jashtë studios së Për’Puthen ishte mes Aleksit dhe Ritvanës, takim ky shumë i komentuar në studio sidomos për ftohtësinë...

Edi u përplàs me Bashkimin, konkurrentët habísin me veprimin e tyre (VIDEO)

Të premten e kaluar, dy konkurrentët e “Për'Puthen”, Edi dhe Bashkimi janë përfshírë në një konflíkt të madh që për pak degràdoi në përplàsje...

Sùlmohet Olsa Muhameti! Pas kthimit nga Milano aùtorja e PërPuthen e péson kéq (FOTO)

Një incídent i ndodhur mbrëmjen e kaluar në aeroportin e Rinasit, ku aùtorja e programit të dashurisë “Për’Puthen”, Olsa Muhameti ka gjetur të démtuar...

E paprítur! E ftuara héq sandalen dhe gjùan drejt gazetarit të njohur (VIDEO)

Programi “E Diell” vjen çdo të diel në ekranin e Top Channel duke bërë bashkë të vegjël e të mëdhenj, kjo për shkàk të...
error: Alert: Content is protected !!