Ballina Fun Sapo doli edhe kënga e Koronavirùsit (VIDEO)

Sapo doli edhe kënga e Koronavirùsit (VIDEO)

 Vëllezërit LLeshi nga Mirditë i kanë kushtuar një këngë humoristike koronavirùsit në Shqipëri.

Me nota humori, por edhe të një irònie të thellë me anë të vargjeve të këngës ato kanë pasqyruar një copëz të këtij realiteti që po jetojmë.

Teksti i këngës

Nga Kina e Mao Ce Dunit
na ka ardh vir
ùsi i fundit

Në ekran doli i gjati
thotë  ‘o popull bonu gati’

Na ka ardh virùs korona
s’po na len në hallet tona

Merrni vesh ç’a ju them unë
lani duart me sapun

Mos me ç’u dorën kur s’duhet
Mos me kruajt as kur të kruhet

Sa ka ardh virùs korona
Dasëm bojnë farmacitë

Rrisin çmimet për 1 dedik
Maska gjen vetëm me mik

Analistë e gazetar
ne ekran tash të parë

Dje një plak ka ndërrue jetë
Sa i pat mush  98

Në për studio ia nisin vàjit
Krej vir
ùsit ia lanë fàjin

Jemi popull me traditë
Nuk e njohim fjalën fr
ì

Kemi zemrat prej çelìkut
Kala buzë Adriatikut

Dhe kësaj herë si gjithmonë
Na kët l
ùftë do ta fitojmë

Për mjekësi të parët jemi
dhe vaks
ìnën gati e kemi

Hudhra, spec e raki fshati
Ik vir
ùsi në pikë të vrapit

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Bora Zemani ia mohon identitetin Donaldit, por Romeo e nxjerr ‘bllof’

Moderatorja Bora Zemani prej kohësh tashmë është në një lidhje me aktorin Donald Veshaj edhe pse në të vërtetë asnjë prej të dyve nuk...

Pas rastit makàbër, reàgon Kisha Ungjillore: Të gjitha fetë besojnë në ringjàllje, por…

Kreu i Vëllazërisë Ungjillore të Shqipërisë Ylli Doçi, ka deklaruar se të gjitha fetë besojnë në ringjallje por jo në një kapítullim të jetës. Në...

Udhëtimet jashtë vendit? Polícia e Shtetit sqaron qytetarët

Teksa shumë qytetarë janë në pritje të hapjes së kufijve me vendet e tjera, Polícia e Shtetit ka dhënë një informacion të vlefshëm. Ndonëse vendi...

Flet xhaxhai i Blerta Josifit: Ka bërë be, nuk futet më në shtëpi dhe…

Xhaxhai i Blerta Josifit, njërës prej vajzave të mbijétuara në Kombinat ka treguar në dëshminë e tij se 34-vjeçarja nuk ka ku të qëndrojë...

Blerta Josifi do të mbahet në psíkíatri, ja nga se vùan vajza

Blerta Josifi, e mbijetuara e vetme e ngjarjes në Kombinat është shtruar në pavijonin e grave në Urgjéncën e Spítalit Psíkíatrik nr. 5 në...