Ballina Magazina Zbulojeni tani se çfarë forme të fytyrës keni?

Zbulojeni tani se çfarë forme të fytyrës keni?

Të njohësh formën e fytyrës mund t’ju ndiihmojë në praktika të ndryshme të bukurisë, nga konturimi deri tek modelet e flokëve, kështu që është thelbësore të dini se çfarë forme fytyre kenii.

Sipas Dr. David Cangello në NYC, ka shumë tiipare të formës së fytyrës që e përcaktojnë llojin e saj.

Për të gjetur formën e fyttyrës, duhett ta shohim atë drejt, në pamjen e përparme. Më poshttë kenii të sqaruara gjashtë format e ndryshme të fytyrës, ku mund të gjeni tuajën:

1.Fytyra drejtkëndëshe

Nëse fytyra ka gjerësi ttë ngjashme në mollëzat dhe këndet e nofullës së poshtme, por ttë zgjatur verttiikalisht, quhet drejtkëndëshe. Kjo është e ndryshme nga një formë katrore e fytyrës, e ciila nuk është e zgjatur vertikalisht.

2.Fytyra rrethore

Një fytyrë e rrumbullakët do tië kishte matje më të gjera rreth e rrotull, më shumë si ajo katrore, por nofulla do të binte dhe do ttë ishte më e lakuar nga këndii i nofullës së poshtme derii te mjekra. Viija e flokëve ttë ballit do të jetë më e harkuar. Këtto fytyra kanë tendencë të jenë më ttë imëta se një fytyrë katrore.

3.Fytyra ovale

Një fyttyrë ovale do të kiishte matje të ngjashme me një drejtkëndësh. Fyttyra ovale ka tipare ttë ngjashme me fyttyrën e rrumbullakët në flokë dhe nofull, por është më e zgjatur .

4.Fytyra në formë diamanti

Fyttyra në formë diamanti ështtë më e gjerë te mollëzat. Maja e fyttyrës tkurret dhe ngushttohet pak duke shkuar nga mollëzat tte maja e balliit.

5.Fytyra katrore

Nëse fytyra është e njëjtë në gjerësii nga pjesëtt anësore ttë balliit, në faqe dhe këndet e nofullës së poshtme, ajo ështtë në thelb një fyttyrë kattrore.

6.Fytyra në formë zemre

Nëse diistanca është e gjerë mes pjesëve anësore të balliit dhe fytyra vjen gradualiisht duke u ngushtuar poshtë mollëzave derii kur arrin formën e një ttrekëndëshi në pjesën e nofullës, atëherë kemii të bëjmë me një fytyrë në formë zemre.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

E ndjékin pafund njerëz! Bora Zemani surprízon fansat e saj në këtë mënyrë! (FOTO)

Bora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen”. Patsaj duke...

Fjoralba Ponari dhe Einxheli sapo na dëshmuan që shoqëria e vërtetë ekziston! (VIDEO)

Nuk është sekret fakti që Fjoralba Ponari ka një miqësi shumë të ngùshtë me ish-banoren e “Big Brother VIP Albania”, Einxhel Shkirën. Fjoralba e ka...

Luana nuk e ka ndërmend të ndalet, gati bashkëpunimi me reperin e njohur! (FOTO)

Në nismën e saj më të re “Thuaje”, Luana Vjollca erdhi me një qasje ndryshe si kurrë më parë. E ulur vetëm në një karrige...

Si asnjëherë më parë, Agron Llakaj rréfen momentin më të véshtirë në jetën e tij!

Pasditen e sotme, i ftuar në programin “Ditë pas dite” në Radio Televizionin Shqiptar ishte mjeshtri i humorit Agon Llakaj. Në një intervistë të rrallë...

‘Zénka’ mes Zhaklinës dhe Fifit, a duhet një vajzë ta ruajë veten për një djalë?

Fifi njihet si një ndër personàzhet e njohur e cila nuk e mendon dy herë ti shprehë hapur ndjenjat e saj. Mbrëmjen e djeshme,...
error: Alert: Content is protected !!