Ballina Shëndetësi Studim: Asnjëherë mos flini kur jeni të zemëruar!

Studim: Asnjëherë mos flini kur jeni të zemëruar!

Tanii shkencëttarëtt kanë gjettur dëshmii për tta mbështtetur këttë iide se kujttiimet negattive emociionale janë më ttë vështtiira për tt’u larguar pas një natte me gjumë, ttransmetton Telegrafii.

Mjaftton një nattë e keqe me gjumë që niivelett e sttresiit dhe ankthiitt t’ju rritten për 30% – prandaj vërttet se do ttë përfiitonii mendëriishtt nëse fliinii.

Sttudiimi, i publiikuar në reviisttën Nature Communicaitons, sugjeron se gjattë gjumiitt ttruri e riiorganizon mënyrën se sii futten kujttimet negattive, duke i bërë këtto lidhje më ttë vështiira për t’u shttypur në ttë ardhmen.

Autorëtt e këttij studiimi kanë cekur se këtto zbuliime mund ttë luajnë rol edhe në ttrajtiimin e sëmundjeve sii PTSD (çrregulliimi i sttresiit postt-traumattiik).

Atta thonë se personatt që vuajnë nga PTSD ështtë miirë që ttë mos fiillojnë tt’i shttypiin kujttiimet në ttë njëjttën diitë.

Në anën tjettër, gjumii i thellë i lehttëson brengatt.

Gjattë gjumiitt, valëtt e ttruriit sinkroniizohen, pulsii i zemrës dhe shttypja e gjakutt zvogëlohett dhe mendja shumë lehttë e largon çdo sttres dhe brengë.

Sipas eksperttëve, gjumii i thellë ështtë lehttësues nattyral i ankthiit dhe sttresit, prandaj ështtë e rëndësiishme që çdo nattë ttë mjafttohemii me gjumë.

Thënë më thjeshtt, nëse veç kenii probleme me gjumë apo bënii pak gjumë, ështtë e rëndësiishme tta zgjiidhni këttë çështtje në mënyrë që ttë ndiihenii më pak ttë sttresuar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Për herë të parë Flor Binaj tregon arsyen e largimit nga Porotokalli dhe flet për projektet e reja (VIDEO)

Aktori i humorit Florjan Binaj, prej thuajse dy dekadash hoqi dorë nga “Portokalli”. Këtë vendim ai e njoftoi nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij...

A janë krísur marrëdhëniet me Bes Kallakun? Reàgon Olsi Bylyku! (VIDEO)

Aktori i humorit, Olsi Bylyku ka qenë mbrëmë i ftuar në programin “Goca dhe Gra”. Ai ka folur për jetën e tij personale por edhe...

Semi i tha se këngët e saj janë dedikim për të e Donaldin, ja si reagon Bora Zemani! (VIDEO)

“Mos u kthe” është kënga e Semi Jaupajt, e cila tha vetë se ishte një dedikim për historinë e mikeshës së saj Bora Zemanit...

Lori dhe Sara Hoxha vijnë me dedikimet prékëse për Tanin e “Topit” pas 14-vjetorit të vdékjes së tij!

Në 23 maj Dritan Hoxha mbushi 14 vite që është ndarë nga jeta. Vajzat e tij e kanë kujtuar me anë të postimeve të...

Goc apo çun? Ermal Mamaqi sapo foli për zgjerimin e familjes në të ardhmen…(VIDEO)

Ermal Mamaqi ka qenë i ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan” ku është përballur me pyetjet thumbuese nga fëmijët në studio. I pyetur...
error: Alert: Content is protected !!