Ballina Magazina Si e priten shtetasit largimin e Mbretëris së Bashkuar nga Bashkimi Evropian?!

Si e priten shtetasit largimin e Mbretëris së Bashkuar nga Bashkimi Evropian?!

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnos, shprehet se “Ky nuk është fundi, por është fillimi i një epoke të re”, teksa vendi shënoi daljen nga Bashkimi Evropian.

Britania po fillon një kapitull të ri jashtë Bashkimit Evropian pasi Brexit më në fund ndodhi 47 vite pas anëtarësimit në union.

Kur ora shënoi 23:00 mbrëmjen e djeshme Mbretëria e Bashkuar u divorcua zyrtarisht nga blloku pas tre vjet beteje politike që paralizoi Westminster.

Britanikët që ishin pro Brexit pritën lajmin me festime në të gjithë vendin, përfshirë një paradë flamurësh në Sheshin Parlamentar të Londrës, të kryesuar nga Nigel Farage.

Kryeministri përshëndeti momentin e shpresës, një moment që “shumë njerëz menduan se nuk do të vinte kurrë” dhe tha se Brexit do “lëshonte potencialin e Mbretërisë së Bashkuar” – por paralajmëroi se do të ketë edhe shumë “gunga në rrugë”.

Shumë njerëz janë ende thellësisht të shqetësuar për ndërprerjen e lidhjeve me BE-në dhe po paralajmërojnë se saga Brexit nuk është përfunduar ende.

Britania tani ka hyrë në një periudhë 11-mujore tranzicioni me BE-në, gjatë së cilës qeveria do të garojë për të arritur një marrëveshje tregtare para dhjetorit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

Pa Donaldin dhe Borën sëbashku, ja si reagoi Beatrix gjatë eventit! (VIDEO)

Dalina Buzi rréfeu për “Goca dhe Gra” disa momente nga sfilata e stilistit Valdrin Sahiti. Jo vetëm kaq, por ajo u ndal edhe te takimi...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...

Habit Ronela Hajati pas skualifikimit: E fitova Eurovisionin sepse…

Pas performancës që na dhuroi në skenën e Eurovizionit përfaqësuesja e Shqipërisë Ronela Hajati ka reaguar pas skualifikimit të saj nga ky festival. Këngëtarja shqiptare...

Semi Jaupaj së shpejti imazhi i kompanisë së çuditshme! (FOTO)

Emisioni investigativ “Piranjat” në Abc i moderuar nga Florian Binaj dhe Arilena Ara, përveç dénoncímeve dhe nxjérrjés “làkuríq” të abùzuesve dhe pédofílëve, ka edhe...
error: Alert: Content is protected !!