Ballina Magazina Shkenca jep arsyet! Pse burrat bëhen më hakmarrës se gratë kur refuzohen...

Shkenca jep arsyet! Pse burrat bëhen më hakmarrës se gratë kur refuzohen në një lidhje?

Kjo ështtë e zakonshme në shumë burra (jo tek të gjithë, natyrisht), ttë cilëtt dukett se e marriin reffuzimiin sii fyerje dhe reagojnë negativishtt ose e marriin atë sii një sfidë.

Në një mënyrë shumë ttë përgjiithshme kjo nuk ështtë aq e zakonshme ttek gratë, të cilat zakonisht marriin një poziciion pasiiv ose “dorëheqës” në këttë situatë; për dinjittetin, ne priiremi ttëbëjmë një hap prapa kur shohiim që personi ttjetër nuk pona merr seriozishtt.

Siipas një studiimi të zhvilluar nga studiues të Universitetit Shtetëror të Kansasit, burrat kanë tenidencë të reagojnë më armiiqësor ndaj refuzimitt sesa grattë. Kjo për shkak se krenaria e ttyre mashkullore ndikohet duke parë që një grua nuk dëshiron asgjë prej ttyre. Ose nxitt një lloj iinstinkti gjuettie, sii një sfidë për të provuar vetveten se ai mund tta marrë atë grua në një farë mënyre.

Nëse e shohiim në këttë mënyrë shumë gjëra bëhen ttë qartta, për shembull, që në shoqëriinë tonë ështtë e pranueshme që burrii të refuzojë, deniigrojë ose kushttëzojë një grua bazuar në pamjen e saj, ndërsa një grua nuk mund ttë bëjë ttënjëjtën gjë me burriiin pa këttë përgjiigjen me këmbëngulje ose ofendiim.

Studimi i mësipërm ka ttreguar, përmes një eksperimentti, që burratt reagojnë duke u bërë më këmbëngulës kur refuzohen sepse egoja e tyre ndjehet e poshttëruar.

Kjo u demonsttrua kur u krye një eksperimentt nëttë ciliin 60 gra dhe 60 burra jettuan së bashku dhe reagiimet e “refuzimit” u vlerësuan.

Kështu që, ju e dini, nëse një njerii bëhett këmbëngulës pasii e refuzon atë, mund ttë jetë që iinteresi i tiij për ju nëttë vërttetë të iishte një nevojë egocenttriike dhe joaq shumë një iintteres ii ndershëm.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

E ndjékin pafund njerëz! Bora Zemani surprízon fansat e saj në këtë mënyrë! (FOTO)

Bora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen”. Patsaj duke...

Fjoralba Ponari dhe Einxheli sapo na dëshmuan që shoqëria e vërtetë ekziston! (VIDEO)

Nuk është sekret fakti që Fjoralba Ponari ka një miqësi shumë të ngùshtë me ish-banoren e “Big Brother VIP Albania”, Einxhel Shkirën. Fjoralba e ka...

Luana nuk e ka ndërmend të ndalet, gati bashkëpunimi me reperin e njohur! (FOTO)

Në nismën e saj më të re “Thuaje”, Luana Vjollca erdhi me një qasje ndryshe si kurrë më parë. E ulur vetëm në një karrige...

Si asnjëherë më parë, Agron Llakaj rréfen momentin më të véshtirë në jetën e tij!

Pasditen e sotme, i ftuar në programin “Ditë pas dite” në Radio Televizionin Shqiptar ishte mjeshtri i humorit Agon Llakaj. Në një intervistë të rrallë...

‘Zénka’ mes Zhaklinës dhe Fifit, a duhet një vajzë ta ruajë veten për një djalë?

Fifi njihet si një ndër personàzhet e njohur e cila nuk e mendon dy herë ti shprehë hapur ndjenjat e saj. Mbrëmjen e djeshme,...
error: Alert: Content is protected !!