Gazetarja arabo-izraelite, Rula Jebreal prezantoi mbrëmë në natën e parë të “Sanremos”. Jebreal i përlòti të gjithë me fjalimin e saj prekës ku tregoi se e ëma kishte kryer vetvrásje pasi në moshë 13-vjeçare ishte përdhùnùar.

“Nëna ime, Nadia hùmbi trenin e saj të fundit kur unë isha 5 vjeç. Ajo bëri vetëvrásje duke i vënë zjárrin vetes. Dhímbja është një flakë e ngadaltë që filloi të rritet kur isha adoleshente. Ajo dëshironte ta híqte qafe trupin e saj sepse kishte qenë vendi i tòrtùrës, nëna ime ishte përdhùnùar dy herë në moshën 13-vjeçare nga një burrë, pastaj nga një sistem që e detyroi të heshte, sepse plágët rrjèdhin gják më shumë kur nuk të besojnë”, tregoi gazetarja e pèrlòtur.

“Ne nuk duhet të kemi më frikè, ne gratë duam të jemi të lira në hapësirë dhe kohë, të jemi të heshtura dhe të zhùrmshme dhe të jemi… muzikë”, përfundoi Jebreal.

https://www.youtube.com/watch?v=vdL9uf4vd38#action=share

By Juda_al

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!