Ballina Aktualitet Prekëse! E bùllizojnë se është ndryshe, nëna ka një kërkesë për vajzën:...

Prekëse! E bùllizojnë se është ndryshe, nëna ka një kërkesë për vajzën: Të lutem…

Bùllizmi është një fenomen tepër i përhapur në botë por edhe në shkollat shqiptare ku adoleshentët dhe të rinjtë paràgjykojnë, pérbùzin, madje ushtrojnë edhe dhùnë tek personat e tjerë të cilët janë ndryshe nga ata.

E tillë ishte dhe historia e Elisës, vajzës albine e cila gjatë gjithë jetës së saj ishte dhùnuar si psikologjikisht edhe fizikisht nga moshatarët e saj, por jo vetëm. Elisa ishte detyruar të ndërronte shpesh herë shkollën për t’i shpëtuar pàragjykimeve dhe përbùzjeve.

Në studion e programit “Dua të të bëj të lumtur” kishte ardhur mamaja e Elisës, Denisa e cila rrëfeu se vajza e saj nuk është ndjerë e kurrë e pranuar në vendet që frekuentonte. Ajo tregoi se Elisa nuk ndihej mirë me veten dhe se ishte detyruar të hiqte dorë shpejt nga aktivitetet ku angazhohej pasi sùlmohej shpesh. “Je arsyeja e jetës sime, por unë nuk dua të dëgjoj prej teje që ti nuk vlen, pasi ti je gjithçka që unë kam, prandaj më premto që do ndryshosh!”,- ishte kërkesa që Denisa kishte për vajzën e saj.

Elisa rrëfeu vështirësitë dhe pengesat që ishte detyruar të kalonte gjatë gjithë kësaj kohe dhe se kurrë nuk kishte arritur të kuptonte se pse të tjerët kanë probleme me të.

Ajo u shpreh duke thënë: “Shoqëria, të gjithë me të cilët qëndroja më kanë lëndùar shumë, më kanë gjykuar për pamjen time të jashtme. Si mund të përbùzin dikë duke mos e njohur nga ana e brendshme, nga karakteri i tyre?”

I ftuar surprizë ishte aktori tepër i dashur për publikun, Bes Kallaku i cili kishte një mesazh të veçantë për Elisën: “Sot shoqëria të neglizhon për faktin se ti je ndryshe nga ata, por ajo që e ndot njeriun është fjala e keqe që thotë prej gojës së tij. Ne nuk na zbukuron as lëkura, as bukuria e jashtme, por ajo që ne kemi përbrenda, shpirti dhe karakteri ynë!”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Semi i tha se këngët e saj janë dedikim për të e Donaldin, ja si reagon Bora Zemani! (VIDEO)

“Mos u kthe” është kënga e Semi Jaupajt, e cila tha vetë se ishte një dedikim për historinë e mikeshës së saj Bora Zemanit...

Lori dhe Sara Hoxha vijnë me dedikimet prékëse për Tanin e “Topit” pas 14-vjetorit të vdékjes së tij!

Në 23 maj Dritan Hoxha mbushi 14 vite që është ndarë nga jeta. Vajzat e tij e kanë kujtuar me anë të postimeve të...

Goc apo çun? Ermal Mamaqi sapo foli për zgjerimin e familjes në të ardhmen…(VIDEO)

Ermal Mamaqi ka qenë i ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan” ku është përballur me pyetjet thumbuese nga fëmijët në studio. I pyetur...

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...
error: Alert: Content is protected !!