Mbrëmjen e sotme një pérplasje ka ndodhur mes dy trageteve në Portin e Durrësi.

Ngjarja mësohet se ka ndodhur rreth orës 19:30, teksa trageti A/F CLAUDIA po bëhej gati të nisej drejt Ankonës dhe pasi ka tërhequr spirancën eshte shtyrë nga era e fortë dhe ka prekur e është ‘fërkuar’ me tragetin BARI dhe AF MARINA.

Sipas njoftimit zyrtar nga Drejtoria e Pergjithshme Detare kjo ngjarje ka kaluar pa dëme materiale dhe pa pasagjerë të lënduar.

Shkak është bërë era e fortë dhe deri tani nuk raportohet për persona të lënduar por vetëm për dëme të shumta materiale.

Ditën e djeshme Drejtoria e Përgjithshme Detare njoftoi se më datë 26, 27 dhe 28 shkurt do të ketë mot të pérkéqësuar, teksa bënte thirrje që të gjitha subjektet që ushtrojnë veprimtarin në Port, të marrin masat për sigurimin e mjeteve lundurese.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!