Ballina LAJME/BOTE Në Antarktidë temperaturat thyejnë rekord dhe është e frikshme

Në Antarktidë temperaturat thyejnë rekord dhe është e frikshme

Ndonëse u mendua se më 6 shkurtt tempëraturat thyen çdo rekord të mundshëm në Antarktidë, tani kjo është ndryshuar.

Temperaturatt kanë arrittur në..20.75 gradë dhe kjo është shifra më e lartë që është arritur ndonjëherë në këtë zonë.

Shkencëtari brazilian Carlos Schaefer ka thënë për AFP se kurrë nuk kishte parë një temperaturë kaq të lartë në Antarktidë dhe kjo është një çështje që kërkon shumë studim.

Ky regjistrim ii ffundit ështtë bërë në një stacion moniitorimi në ishulliin Seymour, pjesë e një zinxhirii ishujsh..në të njëjttiin gadiishull, në pikën më veriore të kontinentit.

Agjenciia metteorologjiik ka zbuluar se kjo ështtë vlera më e larttë e temperatturave e arrittur në Antarktiidë që nga viti 1961.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

E ndjékin pafund njerëz! Bora Zemani surprízon fansat e saj në këtë mënyrë! (FOTO)

Bora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen”. Patsaj duke...

Fjoralba Ponari dhe Einxheli sapo na dëshmuan që shoqëria e vërtetë ekziston! (VIDEO)

Nuk është sekret fakti që Fjoralba Ponari ka një miqësi shumë të ngùshtë me ish-banoren e “Big Brother VIP Albania”, Einxhel Shkirën. Fjoralba e ka...

Luana nuk e ka ndërmend të ndalet, gati bashkëpunimi me reperin e njohur! (FOTO)

Në nismën e saj më të re “Thuaje”, Luana Vjollca erdhi me një qasje ndryshe si kurrë më parë. E ulur vetëm në një karrige...

Si asnjëherë më parë, Agron Llakaj rréfen momentin më të véshtirë në jetën e tij!

Pasditen e sotme, i ftuar në programin “Ditë pas dite” në Radio Televizionin Shqiptar ishte mjeshtri i humorit Agon Llakaj. Në një intervistë të rrallë...

‘Zénka’ mes Zhaklinës dhe Fifit, a duhet një vajzë ta ruajë veten për një djalë?

Fifi njihet si një ndër personàzhet e njohur e cila nuk e mendon dy herë ti shprehë hapur ndjenjat e saj. Mbrëmjen e djeshme,...
error: Alert: Content is protected !!