Ballina Keshilla dhe Arsye Mungesa e serotoninës: Si ta kuptoni dhe trajtoni

Mungesa e serotoninës: Si ta kuptoni dhe trajtoni

Një mungesë serioze e serotoninës pothuajse gjithnjë manifestohet me depresion, stres dhe humor të keq. Për më tepër, njerëzit me një mungesë serotonine shpesh ndryshojnë zakonet e tyre të të ngrënit.

Nëse ndiheni sikur hani një tortë të tërë me çokollatë ose keni parë ëndërra me patate të skuqura gjatë natës, kjo është mënyra sesi trupi juaj sinjalizon se keni mangësi të hormonit të lumturisë.


Burimet natyrore të serotoninës janë vezët, arrat dhe ananasi. Ky i fundit përmban bromelain, është një ferment që pengon fryrjenn.

Ushtrimet fizike dhe kalimi i sa  më shumë kohe jashtë jashtë rrit nivelin e serotoninës./the-living-media.com

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Goc apo çun? Ermal Mamaqi sapo foli për zgjerimin e familjes në të ardhmen…(VIDEO)

Ermal Mamaqi ka qenë i ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan” ku është përballur me pyetjet thumbuese nga fëmijët në studio. I pyetur...

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...

Habit Ronela Hajati pas skualifikimit: E fitova Eurovisionin sepse…

Pas performancës që na dhuroi në skenën e Eurovizionit përfaqësuesja e Shqipërisë Ronela Hajati ka reaguar pas skualifikimit të saj nga ky festival. Këngëtarja shqiptare...

Semi Jaupaj së shpejti imazhi i kompanisë së çuditshme! (FOTO)

Emisioni investigativ “Piranjat” në Abc i moderuar nga Florian Binaj dhe Arilena Ara, përveç dénoncímeve dhe nxjérrjés “làkuríq” të abùzuesve dhe pédofílëve, ka edhe...
error: Alert: Content is protected !!