Në Itali Koronavirùsi u përhap shumë shpejt, që të premten e 21 shkurtit ku u identifikuan tre persona me Koronavirùs. Por dyshime janë ngritur menjëherë pas vdékjeve të papritura që u shënuan dje, ndërsa numri i të inféktuarëve sa vjen e rritet.

Sipas mediave të huaja virusi në Itali u përhap nga 8 shtetas kinezë që ndodheshin në Itali.

Ndërkohë përhapja e virusit nga Lombardia dhe Veneto nuk dihet ende sesi mund të ketë ndodhur, prandaj dhe stafet shëndetësore apo qeveria e ka më të  vështirë  për të shmangur e frenuar  shpërthimet e virusit vdékjeprurës.

Në hartën e inféksioneve në Lombardi, me numrat e shtetasve të prekur  që ndryshojnë orë pas ore, vihet re që vetëm rritet.

Image result for coronavirus italy

Skenari i ri

Pas orës 18:30 skenari ndryshon në mënyrë dramatike. Koronavirùsi arrin nga Lombardia në San Raffaele të Milanos, qyteti ku stafet mjekësore ishin  përgatitur për koronavirùsin në Itali, mkë një spital me një mijë shtretër për 15 mijë njerëz çdo ditë, përfshirë pesë mijë punëtorë. Një burrë nga Sesto San Giovanni është shtruar në spital këtu për një javë. Për epidemiologët e ASL të Milanos dhe të Departamentit të Shëndetësisë të udhëhequr nga Giulio Gallera tani sfida e re është të kuptoni evolucionin e zinxhirit të inféksioneve, thelbësore për të miratuar masat e kontrollit të virusit.

 “Nuk ka asnjë lidhje. Ai është një burrë i moshuar që nuk ka qenë kurrë në Codogno.”- ka thënë një zëdhënës  nga qeveria krizave në Rajon ku praktikisht askush nuk ka fjetur për 36 orë. Dhe ka gjithashtu një rritje të konsiderueshme edhe në Mediglia.

Image result for coronavirus italy

Sekuenca e rritjes së numrit të ifektuarëve

Analizat e Institutit të Lartë të Shëndetit nuk gjejnë asnjë provë që mund të sugjerojë që njerëzit janë të prekur nga virusin edhe pa pse nuk kanë shenja gripi. Misteri bëhet  më i madh. Kanë kaluar vetëm disa orë nga konferenca për shtyp me Guvernatorin Attilio Fontana rritja e numrit të të infvktuarëve duket  qartë. Sekuenca e çështjeve të lidhura ndërpritet. Një 76-vjeçare në pension nga Casalpusterlengo, e cila vdìq në 20 shkurt dhe rezultoi me test pozitiv për Koronavirùsin, shkoi me urgjencë në Codogno për problem me frymëmarrjen, pikërisht në ditët kur u vizitua “Një paciente”, 38-vjeçare që mbarte koronavirùsin. Një kryqëzim sipas të gjitha gjasave rezultoi fatale për pensionisten. Të dy janë shtruar në spitalin e Kremones: gruaja 38-vjeçare që banon në Sesto ed Uniti ndjek një inférmiere Codogno.

Një çift mjekësh të inféktuar me Pieve Porto Morone, ajo pediatre dhe ai mjek familjar që punojnë në Guardamiglio dhe San Rocco al Porto midis Basso Lodigiano dhe Pavese, u inféktuan nga virùsi. Gruaja e mori Koronavirùsin në spital e më pas ia ngjiti edhe të shoqit. Të dy janë shtruar në spital në departamentin e sëmundjeve inféktive në San Matteo. Ndërkohë ishte edhe një grupi me të rinj që u bllokuan në  Valtellina, një djalë rezultoi me test pozitiv për koronavirùsin, por të gjithë të tjerët vijnë nga  Codogno. Me pak fjalë, për 45 të inféktuar mendohet që shkak është bërë lidhja  me Lodigianon. Dhe le të kthehemi në orën 18:30 mbrëmjen e djeshme.

Image result for coronavirus italy

Derbi në një bar në Vo ‘Euganeo

Nga Lombardia deri në 17 rastet e Venetos, rindërtimi i zinxhirit të inféksioneve është gjithmonë në qendër të punës së ekspertëve dhe ka edhe shumë pyetje. Kush e inféktoi 78-vjeçarin Adriano Trevisan, viktìmën e parë të koronavirùsit në Itali? Më 9 shkurt, burri ka qenë duke parë  derbin e Inter-Milanit në New Inn në një bar me 8  shtetas kinezë, dy të kthyer kohët e fundit nga Kina. 68-vjeçari tashmë janë nën kujdesin intensiv mjekësor, pa kontakte me shtetasit kinezë. Çfarë lidhje ka me të? Sipas mediavev të huaja ësht pa origjinën e inféksioneve është edhe më e vështirë të vendosësh se çfarë të bësh për të përmirësuar virusin në vend, raporton Dosja.al

Shqipëria është përfshirë nga paniku dy ditët e fundit që pas përhapjes së Koronavirùsit kinez në Itali ku ka shënuar dy viktìmat e para në Milano ndësa 76 të prekur të tjerë janë  konfirmuar në 5 rajone të vendit. Sipas Shefes së Departamentit të Inféktivit, Silva Bino, është mësuar se Shqipëria nuk ka pasur asnjë rast të konfirmuar me Koronavirùs, por ajo ka shpjeguar se edhe nëse njerëzit evidentojnë simptoma të dyshimta të mos i drejtohet spitaleve por të telefonojë numrin e gjelbër 127. Nga e premtja kur u identifikuan 3 personat  e parë të prekur nga virusit dhe deri më sot ku janë shënuar dy viktìma, në Itali numri i rasteve me Koronavirùs është rritur në 76 persona. Ndërsa në rang global ku Kina zë numrin e parë për numrin e lartë të viktìmave, numëron rreth  2345 të vdékur dhe mbi 75 mijë të inféktuar nga Koronavirùsi.

Image result for coronavirus italy

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!