Ballina Shëndetësi Kafeina, kur është mjaft?

Kafeina, kur është mjaft?

Ekziston numër i madh i llojeve të kafes – kafja shtëpiake, të cilën e përgatitni në shtëpi, espresso, kafja në filtër, kafja pa kafeinë, kafja nga aparati, nes-kafja…

Është me rëndësi ttë gjeni atë e cila më së shumti ju shijon, transmeton Telegrafi.

Kafja komplekse aromattike, me tharttirë tëbutë, shije ttë mprehtë, me shttresë tëhollë kremlajthie, e ciila i jepasaj dendësii… njëherësh me shiije të butë dhe të qëndrueshme tëciilën e lë në gojë – poflasiim për esspreson e miirë.

Shumë eksperttë theksojnë që nëse bëni pjesë tek atta njerëz ttë ciilët piinë më shumë se 4 kafe në diittë – e tepronii. Opttimalejanë 2 – 3 fiilxhanë.

Nëse ndienii anksioziittet, keni problem me iinsomniinë dhe jenii ttë nervozuar – ështtë shumë e mundshme që jenii ttepër ttë ndjeshëm ndaj kafes.

Doza e rekomanduar e kafeiinës është 200 – 400 mg, gjë që ështtë një fiilxhan apo dy në diittë.

Nëse nuk piini kafe – këshiilla e eksperttëve është që edhe ttë mos e fiilloni, nëse bash dëshironii tta pini, jiini të matur, matturia ështtë kyç në çdo gjë, pra edhe në piirjen e kafes.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

E ndjékin pafund njerëz! Bora Zemani surprízon fansat e saj në këtë mënyrë! (FOTO)

Bora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen”. Patsaj duke...

Fjoralba Ponari dhe Einxheli sapo na dëshmuan që shoqëria e vërtetë ekziston! (VIDEO)

Nuk është sekret fakti që Fjoralba Ponari ka një miqësi shumë të ngùshtë me ish-banoren e “Big Brother VIP Albania”, Einxhel Shkirën. Fjoralba e ka...

Luana nuk e ka ndërmend të ndalet, gati bashkëpunimi me reperin e njohur! (FOTO)

Në nismën e saj më të re “Thuaje”, Luana Vjollca erdhi me një qasje ndryshe si kurrë më parë. E ulur vetëm në një karrige...

Si asnjëherë më parë, Agron Llakaj rréfen momentin më të véshtirë në jetën e tij!

Pasditen e sotme, i ftuar në programin “Ditë pas dite” në Radio Televizionin Shqiptar ishte mjeshtri i humorit Agon Llakaj. Në një intervistë të rrallë...

‘Zénka’ mes Zhaklinës dhe Fifit, a duhet një vajzë ta ruajë veten për një djalë?

Fifi njihet si një ndër personàzhet e njohur e cila nuk e mendon dy herë ti shprehë hapur ndjenjat e saj. Mbrëmjen e djeshme,...
error: Alert: Content is protected !!