Ballina LAJME/BOTE Fjalët shqip që s’duan “ë”, por shqiptarët e shtojnë vend e pavend

Fjalët shqip që s’duan “ë”, por shqiptarët e shtojnë vend e pavend

Që gjuha shqiipe është ttepër e komplikuar, këttë e dimë ttë gjithë!

Dialektet e bëjnë akoma më ttë vështiirë, si në çdo vend ttjetër, por sot nuk do të flasiim për gabimett që ii atribuohen dialekttiit.

Sot do të flasiiim për..ato ffjalë që shumë shqiptarë u shtojnë shkronjën “ë” vend e pavend, duke u bërë kështu një gabim gramatikor që lë për të dëshiruar në fjalorin e përditshëm!

Këto janë falëtt shqip që s’duan “ë”, por shqiipttarët e shttojnë vend e pavend:

Lapës” është gabim, pasi në fakt duhet “Laps“.

Sekës” është gjithashtu një fjalë që përdoret shpesh herë për humor, po ka dhe njerëz që nuk e dinë se në fakt shkruhet “Seks“.

“Filëm ose filmë”, në të dyja rastet është gabim, pasi thuhet “Film“, (pashë një film, ose pashë dy filma).

“Fikës” Me siguri po mendoni për diçka që fik zjarrin, por jo, pasi kjo fjalë shpesh përdoret gabim për fjalën “Fiks“.

Barë, në fakt duhet “Bar” dhe nuk ka nevojë fare për “ë”-në e shtuar!

Zhurëm, është gabim pasi duhet “Zhurmë”.

Tradhëti, nuk do fare “ë”, pasi fjala korrekte do të ishte “Tradhti“.

“Vënd”, e shkruajmë shpesh kështu, por fjala e duhur duhet të jetë “Vend“.

“E dielë”, është gjithashtu gabim pasi duhet “e diel“, por merr “ë”-në kur themi “të dielën“.

“Qëndër’ në fakt shkruhet “Qendër“.

“Brënda” shkruhet “Brenda“.

“Marrdhënie” ka nevojë për “ë”-në dhe duhet “Marrëdhënie”.

“Dasëm” e shqiptojmë shpesh herë kështu por fjala korrekte është “Dasmë“.

Dhe meqë jemi tek “ë”-ja ja një fjalë që e do “ë’-në: “Njerzit” është gabim pasi shkruhet “Njerëzit“.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Don Xhoni arréstohet nga polícia! Ja reàgimi i reperit! (FOTO)

Raportuam se reperi i njohur, Don Xhoni u shoqërua në políci gjatë ditës së sotme. Don Xhoni bëri reàgimin e tij të parë pas ndalimit...

Pas shérrit në Kënga Magjíke, Fifi dhe Mentor Haziri pajtohen?! (VIDEO)

Edhe pse kanë kaluar 4 vite që nga sherri i Fifit me këngëtarin Mentor Haziri, ai është pyetur përsëri për këtë çéshtje. Teksa ishte i...

Stresit i ndodh íncídent gjatë koncertit, léndohet në kokë reperi! (VIDEO)

Si një një nga reperat më të pëlqyer nga publiku, Stesi është mjàft i pranishëm nëpër koncerte. Por teksa ishte duke performuar së fundmi, reperit...

Top Channel “i bën gròpën” Olsi Bylykut: Ke vjédhur nga gardëroba dhe do…! (VIDEO)

Fillimet e tij si aktor humori, Olsi Bylyku i kishte te ‘Portokalli’ ku ai spikati me nofkën ‘kímíkati’. Pasi mori pak famë, ai u largua...

Pas daljes në ‘Më Lër të Flas’ reperi i njohur pëson aksídent! (FOTO)

Këngëtari i njohur, G-Bani, u rikthye në ekran pas shumë vitesh mungesë. Ai ishte në “Më lër të flas” në Top Channel, ku foli për...
error: Alert: Content is protected !!