Ballina Shëndetësi Femrat apo meshkujt nuk kanë gjumë të thellë, dhe përse?!

Femrat apo meshkujt nuk kanë gjumë të thellë, dhe përse?!

Rrotulloheni natën në krevat për shkakun se nuk mund të flini? Në mbrëmje rrini të shtrira në krevat, ndërsa partneri juaj fle sapo ta vërë kokën mbi jastëkë?

Hulumtuesit e Kanadasë ndoshta e kanë zbuluar shkaktarin, transmeton Telegrafi.

Sipas rezultateve të tyre, kanë zbuluar që ora cirkadiane e femrave është dy orë para orës cirkadiane të meshkujve.

Shkencëtarët kanadezë gjatë 72 orëve kanë ndjekur grupin prej 25 meshkujve dhe femrave dhe kanë shikuar se si vepron ora e tyre cirkadiane.

Gjysma e femrave të anketuara kanë pasur më shumë probleme me gjumin sesa meshkujt.

Për të marrë pasqyrën mbi ciklet e tyre të gjumit meshkujt dhe femrat kanë qenë të testuar në laboratorin e gjumit tri ditë dhe tri net.

Më pas ata kanë matur nivelin e të qenit zgjuar dhe kanë lexuar ritmin e tyre cirkadian duke matur temperaturën e trupit dhe nivelet e hormonit melatoninë – tregues se sa jeni të përgjumur.

Rezultatet përfundimtare kanë treguar që femrat kanë ritmin cirkadian midis 1,7 dhe 2,3 orësh para meshkujve.

Pikërisht për këtë shkak disa femra mund të vuajnë nga pagjumësia e madhe dhe (ose) të flenë të shqetësuara, posaçërisht kur përpiqen të ndjekin shprehitë e partnerit në gjumë.

Burimi:/Telegrafi/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

“Portokallia” mbyllet përfundimisht? Pas déshtímit me “Kosheren”, Altin Basha sjell projekt të ri (VIDEO)

Nëse i hedh një sy profilit zyrtar të Top Channel-it në Youtube, kupton se programi më i dashur për shqiptarët është “Portokallia”. Kjo vlen sidomos...

Edhe pse u tërhoq nga ekrani, Xhemi Shehu do rikthehet sërish dhe gjejeni pak se ku! (VIDEO)

Moderatori dhe aktori i njohur, Salsano Rrapi, ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Goca dhe Gra’. Salsano Rrapi nuk i ka shpëtuar ‘pyetjes...

Çméndet Monika, i kërkon Donaldit puthje në buzë! (VIDEO)

Sot në “Big Brother VIP” ka qenë dita e dënímeve dhe Donaldi është dénuar t’i përgjigjet çdo gjëje “Po”. Pjesë nga biseda: Monika: Unë dua të...

Iliri sheh gruan në ëndërr dhe shpreh dëshirën e pazakontë (VIDEO)

liri ka rrëfyer ëndrrën e tij me Emanuelën dhe planet për tu bërë me fëmijë të dytë. Gjatë një bisede me Einxhelin, u shpreh se...

Konkurrenti i PërPuthen shòkon me deklaratën e tij: Ne nga Dukagjini nuk i përmendim gratë! (VIDEO)

Eduard Kuçi është rikthyer përsëri në “Për’Puthen” dhe sot ishte takimi i tij i parë me Ana Lleshin. Ana e pyeti se përse ka vetëm...
error: Alert: Content is protected !!