Ballina Aktualitet Eksperti paralajmëron: Koronavirusi mund të prekë 60% të botës

Eksperti paralajmëron: Koronavirusi mund të prekë 60% të botës

Sipas epidemiologut më të mirë të shëndetit publik në Hong Kong, epidemia e koronavirusit mund të prekë dy të tretat e popullsisë së botës nëse nuk mbahet nën kontroll.

Ai u prononcua pasi kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), tha se pacientët e rinj me koronavirus që s’kanë qenë kurrë në Kinë janë thjesht maja e ajsbergut. Profesor Gabriel Leung, kreu i Mjekësisë së Shëndetit Publik në Hong Kong University, tha se është me rëndësi zbulimi i madhësisë dhe formës së këtij ajsbergu. Shumica e ekspertëve thonë se çdo person i infektuar ua transmeton virusin 2.5 njerëzve të tjerë. Kjo përkthehet në infektim të 60-80% të popullsisë

“60% e popullsisë së botës është një numër jashtëzakonisht i madh,” tha Leung për The Guardian, rrugës për një takim në zyrat e OBSH në Gjenevë.

Edhe nëse norma e vdekshmërisë është vetëm 1%, që Leung mendon se është e mundur, numri i të vdekurve do të kapte vlera të frikshme.

Në mbledhjen e ekspertëve të OBSH, ai do të argumentojë se prioritet duhet të jetë zbardhja e shkallës së përhapjes së epidemisë. Së dyti, duhet studiuar në masat e marra nga Kina kanë qenë efektive që t’i implementojnë dhe shtetet e tjera.

Leung është një nga ekspertët më të njohur në botë për sa i përket epidemive të koronaviruseve dhe ka luajtur një rol tejet të rëndësishëm gjatë shoërthimit të Sars në vitet 2002-2003.

Përshtatur nga The Guardian

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

Pa Donaldin dhe Borën sëbashku, ja si reagoi Beatrix gjatë eventit! (VIDEO)

Dalina Buzi rréfeu për “Goca dhe Gra” disa momente nga sfilata e stilistit Valdrin Sahiti. Jo vetëm kaq, por ajo u ndal edhe te takimi...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...

Habit Ronela Hajati pas skualifikimit: E fitova Eurovisionin sepse…

Pas performancës që na dhuroi në skenën e Eurovizionit përfaqësuesja e Shqipërisë Ronela Hajati ka reaguar pas skualifikimit të saj nga ky festival. Këngëtarja shqiptare...

Semi Jaupaj së shpejti imazhi i kompanisë së çuditshme! (FOTO)

Emisioni investigativ “Piranjat” në Abc i moderuar nga Florian Binaj dhe Arilena Ara, përveç dénoncímeve dhe nxjérrjés “làkuríq” të abùzuesve dhe pédofílëve, ka edhe...
error: Alert: Content is protected !!