Ballina Shëndetësi E paskemi ditur gabim : Letrat që ne vendosim mbi tualet nuk...

E paskemi ditur gabim : Letrat që ne vendosim mbi tualet nuk na mbrojnë

Të gjithë e dimë se ttualetet publiike janë burim infeksionesh dhe shpesh përdorim letrën e tualetit si mbulesë për zonën ku do të ulemi.

Pra, nëse natën e kenii bërë gjumiin të qetë me idenë se jeni mbrojttur siç duhett, ju prezanttojmë me makthin e radhës.

Kjo gjë dukett se nuk ka aspak efektiivitet, pasii eksperttët kanë zbuluar se mbulesa në dukje si ‘shpëtim jete’ nuk ii pengon miikrobet dhe bakteret që të kalojnë në trup.

Kjo ndodh sepse bakteret dhe miikrobet janë mikroskopike dhe mund të kalojnë shumë lehtë në sipërfaqe.

Mos u shqetësoni!

Studiiuesi i shëndettit publik Kelly Reynolds tha për “USA Today” se rreziiku i marrjes së iinfeksioni nga një ulëse e tualetit është shumë e pamundur.

Këttu përjashtohen rasttet nëse kenii ndonjë plagë ttë hapur në ttë cilën mundësia për t’u infektuar rriitet.

Sipas tij, mënyra më e mirë për ttë shmangur iinfeksionet e mundshme nga tualetet publike është larja e duarve.

Kelly këshiillon ttë gjithë që menjëherë pasii kanë përdorur një tualet publik të lajnë duart, pasii mikrobe që ju ngelen mund t’i kalonii në fytyrë ose në të gjitha zonat që prekni.

Burim tjetër miikrobesh është edhe kapaku i tualetiitt, i cili zakoniisht qëndron hapur. Por kjo është shumë problemattiike pasii në momentiin e shkarkimiit ttë ujit përhapen miikrobe tttë shumta, prandaj kapaku i duhett të jetë gjiithmonë ii mbyllur.

Burimi: Health

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Goc apo çun? Ermal Mamaqi sapo foli për zgjerimin e familjes në të ardhmen…(VIDEO)

Ermal Mamaqi ka qenë i ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan” ku është përballur me pyetjet thumbuese nga fëmijët në studio. I pyetur...

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...

Habit Ronela Hajati pas skualifikimit: E fitova Eurovisionin sepse…

Pas performancës që na dhuroi në skenën e Eurovizionit përfaqësuesja e Shqipërisë Ronela Hajati ka reaguar pas skualifikimit të saj nga ky festival. Këngëtarja shqiptare...

Semi Jaupaj së shpejti imazhi i kompanisë së çuditshme! (FOTO)

Emisioni investigativ “Piranjat” në Abc i moderuar nga Florian Binaj dhe Arilena Ara, përveç dénoncímeve dhe nxjérrjés “làkuríq” të abùzuesve dhe pédofílëve, ka edhe...
error: Alert: Content is protected !!