Ballina Magazina Çfarë nuk dini rreth Shën Valentinit

Çfarë nuk dini rreth Shën Valentinit

Shën Valentini është fiks një javë larg, por me siguri ethet e çifteve kanë filluar që sot. Ç’dhuratë do japim/marrim? Ku do ta kalojmë? Po sikur të më propozojë atë ditë?! Kjo kategori pyetjesh është zyrtarisht e hapur, por ndërkohë që presim për të parë ç’do të ndodhë, merremi pak me Shën Valentinin. 

Prej kohësh tek ne është festë zyrtare, por a dimë gjithçka rreth ditës së të dashuruarëve?

1-  Thuhet, se Perandori romak Claudett , nuk lejonte që burrat të martoheshin gjatë luftës. E për këtë, peshkopi i quajtur Valentino, u dënua e më pas u ekzekutua, pikersisht se merrte pjesë në ceremoni të fshehta martesore.

 2- Bashke me dhuratat, letrat janë detaji tjetër romantik që e bën këtë datë speciale. Na ka rastisur të gjithëve, kur kemi marrë apo dërguar ndonjë pusulle, që në fund te saj të shkruhet “From your Valentine”- “Nga Valentini yt”!

Kjo fraze ka qënë pikerisht ajo ç’ka prifti Valentino, i ka shkruar në fund të letrës, vajzës së rojtarit të qelisë, gjatë qëndrimit të tij në burg. 

3 – Ka patur shumë aludime rreth kësaj date, që prej origjinës së saj. Në kohën Viktoriane, të shkruaje një kartolinë në ditën e 14-të të shkurtit, konsiderohej fat i keq. 

Udhetimet janë alternativa më e dëshiruar atë ditë, dhe çiftet tentojnë të vizitojnë vendet me aromë romanticiteti, të cilat ndezin më shumë pasionin e tyre.

E tillë është Verona, qyteti ku “jetuan”, dashnorët më të zjarrtë të të gjitha kohërave, personazhet më të dashur Shekspirianë, Romeo dhe Zhulieta.

4- Interesante është se çdo vit, Zhuljeta vazhdon të marrë 1000 letra dashurie në ditë!

5- Komentet për këtë ditë janë pafund, që nga dilema e të qënit një festë apo jo , e deri tek kush dhuron më shumë lule, mashkujt apo femrat? Sipas një studimi të bërë në Shtetet e Bashkuara,  73% e njerëzve që dhurojnë lule atë dite janë meshkuj dhe vetëm 27%, femra.

6- Nuk është e shkruar askund që duhet të jetë partneri ai që të dhuron lule, 15% e vajzave amerikane, ja bëjnë dhuratë vetes një të tillë.

7-  Vetëm atë ditë shiten 189 milion buqeta me lule! Edhe ekonomia lëkundet fuqishëm në emër të dashurisë! 

8- Simboli i dashurisë, është trëndafili i kuq, lulja e preferuar e  Venus-it, perëndeshës së dashurisë në Romë.

9 – Në këtë ditë të gjithë festojnë, madje edhe kafshët. Një studim, ka treguar se 13% e njerëzve që kanë në shtëpi një qen, i bëjnë një dhuratë atë ditë. Të pakten e sigurt që qeni nuk do të na tradhëtojë!

10- Thuhet se më të trishtuarit e kësaj feste janë beqarët! Por mos u shqetesoni,gjithmonë e ka një zgjidhje. Në Finlandë,  dita e Shën Valentinit quhet “Ystävänpäivä”, që do të thotë festa e miqësisë. Atje, në këtë ditë njerëzit mblidhen me miqtë dhe festojnë pa patur nevojën e një partneri.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Për herë të parë pas Big Brother, Donaldi dhe Semi ‘kapen mat’ së bashku! (VIDEO)

Një nga miqësitë më të komentuara në “Big Brother Vip” ishte dhe ajo midis Donaldit dhe Semit. Për shkak të situatave të krijuara brenda shtëpisë...

Pa Donaldin dhe Borën sëbashku, ja si reagoi Beatrix gjatë eventit! (VIDEO)

Dalina Buzi rréfeu për “Goca dhe Gra” disa momente nga sfilata e stilistit Valdrin Sahiti. Jo vetëm kaq, por ajo u ndal edhe te takimi...

U panë bashkë në Kosovë, Dalina Buzi zbulon të pathënat e takimit të Borës dhe Donaldi!

Dalina Buzi foli për “Goca dhe Gra” lídhur me sfilatën e famshme të stilistit të njohur, Valdrin Sahitit, që në fakt bëri mjàft bujë. Jo...

Habit Ronela Hajati pas skualifikimit: E fitova Eurovisionin sepse…

Pas performancës që na dhuroi në skenën e Eurovizionit përfaqësuesja e Shqipërisë Ronela Hajati ka reaguar pas skualifikimit të saj nga ky festival. Këngëtarja shqiptare...

Semi Jaupaj së shpejti imazhi i kompanisë së çuditshme! (FOTO)

Emisioni investigativ “Piranjat” në Abc i moderuar nga Florian Binaj dhe Arilena Ara, përveç dénoncímeve dhe nxjérrjés “làkuríq” të abùzuesve dhe pédofílëve, ka edhe...
error: Alert: Content is protected !!