Ballina Uncategorised Aloe vera, mjet natyral kundër rrudhave të jashtme dhe të brendshme

Aloe vera, mjet natyral kundër rrudhave të jashtme dhe të brendshme

Ajo që këtë bimë e bën të shkëlqyeshme për kurën e fytyrës nuk është vetëm uji që e mban në fletë, por edhe përbërës të shumtë aktiv të gjetur në të

Janë ndarë rreth 75 përbërës, madje ato janë vitamina të ndryshme për lëkurë, minerale, sheqerna, enzima dhe thartira.

Aloe verën e adhurojnë femrat, sepse me ndihmën e saj lëkura bëhet e lëmuar dhe e përshtatshme. Xheli i aloe verës stabilizuar është mjet natyral i cili ndihmon në eliminimin e rrudhave, por edhe në shërimin e lëkurës.

Përmirëson dukshëm elasticitetin e lëkurës dhe në këtë mënyrë zvogëlon rrudhat. Pos që aloe vera natyrale është preparat anti-rrudhë, ajo ndihmon edhe në zvogëlimin dhe preventivën e rrudhave, është e shkëlqyeshme edhe për qetësimin e lëkurës së ndjeshme nën sy.

Efektet e jashtëzakonshme të aloe verës si facelifting natyral.

Aloe vera nuk ka vlera vetëm terapeutike, por është e efektshme edhe kundër plakjes dhe zvogëlon rrudhat, i jep lëkurës lagështi dhe ka efekt të volitshëm në krijimin e kolagjenit dhe elastinës.

Ajo gjithashtu zvogëlon krijimin e pigmenteve. Xheli i stabilizuar, për shkak të cilësive të tij, ofron mbrojtje të mirë nga dielli, sepse bllokon rrezet ultraviolete dhe aktivizon procesin e përtëritjes së lëkurës.

Pasi që është i pasur me vitaminat C dhe E dhe beta-karoten, aloe vera ka cilësi të shkëlqyeshme anti-rrudhë. Cilësia e saj kundër përflakjeve dhe mikrobeve, si edhe aftësia e zbutjes së anomalive në lëkurë, ndihmon në rastin e shfaqjes së rrudhave.

Aloe vera kundër akneve

Hulumtimet tregojnë që aloe vera ka karakteristika të caktuara të cilat veprojnë efektshëm në luftën kundër akneve, – xheli i aloe verës është antioksidant, vepron kundër baktereve dhe kundër përflakjeve.

Mund të aplikohet në lezione në fytyrë të cilat janë pasojë e akneve, por edhe në pjesë të tjera të trupit dhe mund të përdoret në mënyrë të pavarur apo në kombinim me produktet e tjera natyrale.

Zvogëlon poret dhe ndihmon që të mos ndodhin grumbullimi i sebumit, i ndotjeve dhe i mikrobeve. Aloe vera për fytyrë dhe akne, me përdorimin e rregullit, nxit prodhimin e kolagjenit dhe mbron elasticitetin e lëkurës. Ndihmon edhe te problemet e njollave pigmentoze pas puçrrave.

Produkt natyral pas rrojës

Me cilësitë e veta kundër përflakjeve, Aloe vera është e shkëlqyeshme edhe për lëkurën pas rrojës, sepse zbut irritimet.

Aloe, gjithashtu vret bakteret të cilat mund të shkaktojnë infeksione të lëkurës andaj përdoret pas depilimit për qetësimin e lëkurës së ndjeshme, ia kthen lëkurës lagështinë dhe e rigjeneron. /Telegrafi/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

E ndjékin pafund njerëz! Bora Zemani surprízon fansat e saj në këtë mënyrë! (FOTO)

Bora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen”. Patsaj duke...

Fjoralba Ponari dhe Einxheli sapo na dëshmuan që shoqëria e vërtetë ekziston! (VIDEO)

Nuk është sekret fakti që Fjoralba Ponari ka një miqësi shumë të ngùshtë me ish-banoren e “Big Brother VIP Albania”, Einxhel Shkirën. Fjoralba e ka...

Luana nuk e ka ndërmend të ndalet, gati bashkëpunimi me reperin e njohur! (FOTO)

Në nismën e saj më të re “Thuaje”, Luana Vjollca erdhi me një qasje ndryshe si kurrë më parë. E ulur vetëm në një karrige...

Si asnjëherë më parë, Agron Llakaj rréfen momentin më të véshtirë në jetën e tij!

Pasditen e sotme, i ftuar në programin “Ditë pas dite” në Radio Televizionin Shqiptar ishte mjeshtri i humorit Agon Llakaj. Në një intervistë të rrallë...

‘Zénka’ mes Zhaklinës dhe Fifit, a duhet një vajzë ta ruajë veten për një djalë?

Fifi njihet si një ndër personàzhet e njohur e cila nuk e mendon dy herë ti shprehë hapur ndjenjat e saj. Mbrëmjen e djeshme,...
error: Alert: Content is protected !!