Ballina LAJME/BOTE 3 gjërat që duhet bëjmë të mos përhapet Koronavirusi!

3 gjërat që duhet bëjmë të mos përhapet Koronavirusi!

Siipas eksperttëve, tre janë gjërat që Koronaviirusiit nuk i pëlqejnë, ose le të themii që e bëjnë atë ttë mos përhapett!

1.Drita e diellit 2.Temperatura 3.Lagështia

Kështtu u shpreh John Nicholls, një profesor ii patologjisë në Universitetin e Hong Kongutt, i cilii pretendon se e dii momenttin kur virusii vdekjeprurës do ttë shuhet!

“Drita e diellit do të shkurtojë aftësinë e virusit për t’u përhapur. Ajo është me të vërtetë e mirë për të vrarë viruset”.

Për këttë arsye, aii shtoii se nuk prett që zona të tilla sii Australia, Afrika dhe hemiisfera Jugore ttë shohiin nivele ttë larta të përhapjes së virusit, sepse atto janë në mes ttë verës në këto momente.

“Virusi mund të mbetet i paprekur në 4 gradë ose 10 gradë për një periudhë më të gjatë kohore,” tha Nicholls, duke iu referuar matjeve me Celsius, sipas transkriptit.

“Por në 30 gradë, atëherë ai çaktivizohet. Dhe lagështia e lartë – virusi nuk e pëlqen as atë”, shtoi ai.

Organiizatta Bottërore e Shëndetit zyrtarisht e emërttoii virusiin sii  covid-19 të martën, duke shttuar se vaksiina e parë mund ttë jettë në dispozicion pas 18 muajsh, sipas “Reuters”.

Virusi vdekjeprurës që është përhapur me shpejtësi të madhe në Kinë, u ka marrë jetën mbi 1100 personave.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Don Xhoni arréstohet nga polícia! Ja reàgimi i reperit! (FOTO)

Raportuam se reperi i njohur, Don Xhoni u shoqërua në políci gjatë ditës së sotme. Don Xhoni bëri reàgimin e tij të parë pas ndalimit...

Pas shérrit në Kënga Magjíke, Fifi dhe Mentor Haziri pajtohen?! (VIDEO)

Edhe pse kanë kaluar 4 vite që nga sherri i Fifit me këngëtarin Mentor Haziri, ai është pyetur përsëri për këtë çéshtje. Teksa ishte i...

Stresit i ndodh íncídent gjatë koncertit, léndohet në kokë reperi! (VIDEO)

Si një një nga reperat më të pëlqyer nga publiku, Stesi është mjàft i pranishëm nëpër koncerte. Por teksa ishte duke performuar së fundmi, reperit...

Top Channel “i bën gròpën” Olsi Bylykut: Ke vjédhur nga gardëroba dhe do…! (VIDEO)

Fillimet e tij si aktor humori, Olsi Bylyku i kishte te ‘Portokalli’ ku ai spikati me nofkën ‘kímíkati’. Pasi mori pak famë, ai u largua...

Pas daljes në ‘Më Lër të Flas’ reperi i njohur pëson aksídent! (FOTO)

Këngëtari i njohur, G-Bani, u rikthye në ekran pas shumë vitesh mungesë. Ai ishte në “Më lër të flas” në Top Channel, ku foli për...
error: Alert: Content is protected !!